3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Gruaja franceze prej 391 kg. u evakua me sukses nga shtëpia e saj. Ishin te angazhuar mbi 100 persona dhe zjarrëfikes bashke me dhjetra ambulanca dhe xhandarë

Paris, 11 maj -Dje 10 maj, që nga fillimi i mëngjesit, një operacion evakuimi mjekësor ka mobilizuar zjarrfikësit, xhandarët dhe mjekët në Stenay (Meuse). Një ndërhyrje e vështirë për të evakuuar një grua obeze që peshon 391 kilogramë. Kjo është e para në Francë, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve policise franceze

Një grua 391 kilogramësh, rreth të gjashtëdhjetave, u evakuua të mërkurën, më 10 maj 2023, nga strehimi i saj për arsye shëndetësore. Ajo është një shtetase amerikane që jeton në Stenay në Meuse për njëzet vjet dhe që vuan nga obeziteti. Deri më tani ajo refuzonte mjekimin.

Më shumë se 40 zjarrfikës u mobilizuan për të nxjerrë nga banesa një grua 391 kg. Seksagenarja u transferua në Spitalin Universitar të Nancy gjatë një operacioni që mobilizoi më shumë se 50 persona. Një pajisje në shkallë të gjerë

Ndarëse të thyera, tokë të prerë, dhjetëra njerëz të mobilizuar: këtë të mërkurë, në Francë u zbatuan mjete të rëndësishme për të evakuuar nga shtëpia e saj një grua që peshonte 391 kilogramë.

Një operacion i ngjashëm kishte ndodhur tashmë, në dhjetor 2020 në Perpignan, kujton France 3 Lorraine. 50-vjeçari, i cili “i afroi 300 kilogramë”, është dashur të nxirret nga banesa me ndihmën e një vinçi. Sipas zinxhirit shtrimi i tij në spital i kishte shpëtuar jetën.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...