0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Granit Xhaka me ëndrra të mëdha: Zvicra mund të fitojë Kampionatin Europian

Berne, 2 qershor  -Kapiteni i Kombëtares së Zvicrës, Granit Xhaka gjatë një interviste për BLICK, ka thënë se do t’i bëjë gati valixhet për 1 muaj të tërë, duke synuar kështu finalen e madhe të Kampionatit Europian, transmtoj gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch 

Më 18 tetor 2009, Xhaka tha në Blick para Kampionatit Europian U17: “Unë do të paketoj valixhet për një muaj”. Dhe më tej: «Unë dua të jem kampion bote! Ne kemi luajtur së bashku në këtë formacion për vite me radhë. Nga pikëpamja kolektive, ne sigurisht që jemi më të fortë”

Një muaj më vonë, U17 u shpallën kampion të botës dhe për pasojë arritën qëllimin që Xhaka kishte vendosur

Dhe tani, dymbëdhjetë vjet më vonë, ai foli për Blick: “Unë hyj në çdo fushë dhe çdo turne me këtë qëndrim. Nëse nuk vendosni qëllime të larta, nuk mund të arrini asgjë. Ne kemi potencial për të bërë histori dhe e kemi treguar shumë herë. Patjetër që do të paketoj gjëra të mjaftueshme që do të zgjasin deri në finale”, tha Xhaka.

Në fazën e grupeve në “EURO 2020”, Zvicra do të luajë kundër Uellsit (12 qershor), Italisë (16 qershor) dhe Turqisë (20 qershor).

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...