6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Granit Xhaka me ëndrra të mëdha: Zvicra mund të fitojë Kampionatin Europian

Berne, 2 qershor  -Kapiteni i Kombëtares së Zvicrës, Granit Xhaka gjatë një interviste për BLICK, ka thënë se do t’i bëjë gati valixhet për 1 muaj të tërë, duke synuar kështu finalen e madhe të Kampionatit Europian, transmtoj gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch 

Më 18 tetor 2009, Xhaka tha në Blick para Kampionatit Europian U17: “Unë do të paketoj valixhet për një muaj”. Dhe më tej: «Unë dua të jem kampion bote! Ne kemi luajtur së bashku në këtë formacion për vite me radhë. Nga pikëpamja kolektive, ne sigurisht që jemi më të fortë”

Një muaj më vonë, U17 u shpallën kampion të botës dhe për pasojë arritën qëllimin që Xhaka kishte vendosur

Dhe tani, dymbëdhjetë vjet më vonë, ai foli për Blick: “Unë hyj në çdo fushë dhe çdo turne me këtë qëndrim. Nëse nuk vendosni qëllime të larta, nuk mund të arrini asgjë. Ne kemi potencial për të bërë histori dhe e kemi treguar shumë herë. Patjetër që do të paketoj gjëra të mjaftueshme që do të zgjasin deri në finale”, tha Xhaka.

Në fazën e grupeve në “EURO 2020”, Zvicra do të luajë kundër Uellsit (12 qershor), Italisë (16 qershor) dhe Turqisë (20 qershor).

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...