18 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Këngëtarit rusofil nga Beogragi Goran Bregoviçit, mikut të Putinit dhe Edi Ramës i ndalohet hyrja në Moldavi

Autoritetet e Moldavisë, kane ndaluar nje simpatizant te diktatorit serb Miloshevic mGoran Bregoviçit, nhje hertit nje mik ki madh i Putinit dhe Edi Ramës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju rferuar burimeve te mediave moldave.

Kjo ndalese ndaj kengetarit rsulfil nga Beograd, një shovenist dhe racist i njohur ne ballkan, Chişinău zyrtare e kishin bere konformr nje vendimi shtetror se “personat publikë, që bëjnë thirrje për luftë dhe për urrejtje janë të padëshirueshëm në territorin e Republikës së Moldavisë”.

Në 20 gusht 2023 në aeroportin e Kishinaut autoritetet moldave i ndaluan muzikantit serb Goran Bregoviç hyrjen në Moldavi. Arsyeja është se këngëtari serb është një adhurues i flaktë i Rusisë dhe i presidentit Putin dhe ka përkrahur agresionin e tanishëm ushtarak të Rusisë në Ukrainë, shrkuan prof. Shaban Murati, citon gazeta zvicerane  Le Canton27.ch

Bregoviç përkrahu edhe pushtimin dhe aneksimin e dhunshëm të Krimesë ukrainase nga Rusia në 2014 dhe për t’i dëshmuar Kremlinit prorusizmin e tij dha koncert në Krimenë e pushtuar në vitin 2015.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i zhvillimit ekonomik të Moldavisë, Dimitri Alajba, deklaroi me këtë rast se “Të vallzosh sot me muzikën e Bregoviçit është njësoj si të vallzosh mbi varret e ukrainasve të vrarë nga agresioni rus”. P¨w rrastin ne fjalë kane folur edhe media ruse sipas te cilave “autoritetet e Moldavisë i refuzuan Bregoviçit hyrjen për shkak të qendrimit të tij për konfliktin në Ukrainë”.

Sipas publicistit te njohur shiptar ne ballkan prof.Shaban Murati « MPJ e Serbisë dhe ministri i jashtëm, Ivica Daçiç, një filorus patologjik, bënë një protestë të ashpër, duke i kërkuar shpjegime Moldavisë për këtë ndalim, dhe Daçiç kërcënoi se “ndalimi i Bregoviçit ka shkaktuar reagime ekstremisht negative në Serbi”. Bregoviçin e ka ndaluar më parë të hyjë edhe Polonia, për të njejtat arsye.  E di se në Tiranë, ku Bregoviç ka miq të vjetër në qeveri dhe në biznes, do t’u vijë keq. Por mund të ngushëllohen se me këtë rast ndajnë të njejtën ndjenjë si Daçiçi, Vuçiçi, Putini, etj.. » citon gazeta zvicerasne Le Canton27.ch

Sipas keitj profesori, shtetet, që kanë dinjitet, e ruajnë atë duke mbrojtur interesat e veta dhe të aleatëve të tyre. Moldavia e ka dënuar ashpër agresionin rus në Ukrainë, sepse dhe vetë ndodhet nën kërcënimin ushtarak rus dhe një pjesë të territorit të saj e ka pushtuar Rusian.

Ne Shqiprine e Edi Rames gjithecka eshte e mindur. Dje ne Shkoder u provokuan shqiotaret e Kosoves, kur u kendua serbisht, kenga e «Serbise se Madhe »… «Ko to kaze, ko to laze da Srbija je mala. Srbija do Skadar.. » pamvaresisht se serbet masakruan shqiptare, se dhunuan 20.000 kosovare

Sa për levantinët shqiptarë, që papagallojne parimin e tyre qiellor se “arti është vetëm art”, që nuk ka lidhje me politikën, do të mjaftonin vetëm artistët zyrtarë serbë për të dëshmuar se arti bëhet politikë dhe instrument i politikave më kriminale. Prorusizmi i shëmtuar i artistëve të njohur serbë nuk është art. Emra të tillë si regjisori Emir Kusturica, këngëtarët Goran Bregoviç apo Ivana, e kanë njësuar artin e tyre me politikat kriminale të Serbisë dhe të Rusisë.

I ndalohet kengetarit shovenist nga Beogradi Goran Bregovic te hyje ne Moldavi qe ben propagande ne favor Rusise dhe Serbise. A duhet që edhe disa gazetareve të Kosoves dhe Shqiperisë t’ju ndlaohet hyrja ne vendet e BE-se që po bejne pune të ngjajshme? (The chauvinist singer from Belgrade, Goran Bregovic, is banned from entering Moldova, who makes propaganda in favor of Russia and Serbia. Should some journalists from Kosovo and Albania be banned from entering the EU countries that are doing similar work?)
Mjafton t’i lxojme keta tituj te gazetave: Novinari sa Kosova u Beogradu ; Gazetare nga Kosova ne Beograd; Gazetarët e “Sputnikut” të Putinit, me mision në Kosovë; Gazetarët nga Serbia dhe Kosova takohen në Prishtinë; Serbet qe bene masakra dhe dhunuan 20 mije kosovare, 15 gazetarë nga Serbie pa fijevturli shkojne Kosove pa krtjuar falje?! Ose edhe me turp 15 gazetare kosova shkojne ne Beograd?!

 

 

Derniers articles