3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Zvicër, Gjykata e Lucernit shtate vjet burg shqiptarit nga Kosova që qëlloi me pushke mbi 21-vjecaren

Lucern, 22 Nentor -Tani ai përballet me shtatë vjet burg Zvicra ka qëlluar mbi kosovarët – të ketë qetësinë e tij Një burrë 38-vjeçar qëndron para gjykatës penale në Lucern të hënën pasdite për shkak se plagosi një 21-vjeçar me një të shtënë nga pushka e tij në Ebikon LU në korrik 2017. Ai përballet me shtatë vjet burg, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27. duke ju referuar burimeve te  ATS/SDA

Ai donte të kishte pak qetësi dhe qëlloi një kosovar me pushkën e tij. Për këtë, një zviceran (38) duhet të përgjigjet para gjykatës penale në Lucern. Ai përballet me shtatë vjet burg. Ngjarja e përgjakshme ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes së 14 korrikut 2017 në një kantier shkolle në Ebikon, ku po qëndronin adoleshentë dhe të rinj. Ata folën, pinin dhe dëgjonin muzikë. Zhurma e ka shqetësuar të pandehurin që banonte aty pranë.

Kriminalgericht Luzern – Gericht verurteilt mehrfachen Raser zu 30 Monaten Freiheitsstrafe - 20 MinutenSipas aktakuzës, i akuzuari i kishte thënë të dashurës së tij në një moment të mëhershëm se do të “qëllonte” për shkak të shqetësimit të përsëritur të gjumit të natës. Mbrëmjen e kësaj të premteje, zvicerani i atëhershëm 34-vjeçar e bëri këtë pasi me sa duket pa dy burra teksa urinonin në murin e palestrës. Me armën e tij të rregullt ushtarake, një pushkë sulmi 90, ai drejtoi turmën nga një distancë rreth 45 metra nga ballkoni i tij. Aty është takuar me një kosovar 21-vjeçar.

E plagosura në pjesën e sipërme të trupit është dashur të dërgohet në spital. Piu pesë birra dhe tymosi kërp CBD Pasi dëgjoi një britmë, ai i dërgoi të dashurës së tij një mesazh në WhatsApp (« ech ha shit builds »). Më pas ai shkoi në ndërtesën e shkollës me një çantë me fasha. Ai e vuri në krah të plagosurin dhe u largua sërish. Ndërkohë në vendngjarje ndodheshin punonjësit e ndihmës mjekësore dhe policia. Arrestimi pasoi pak më pas.

Sipas deklaratave të tij, në kohën kur është gjuajtur, i akuzuari mund të ketë pasur problem me pijen, siç thuhet në aktakuzë. Në mbrëmjen e krimit, ai piu pesë kanaçe gjysmë litri birrë në stomak bosh dhe pinte kërp CBD. Pas arrestimit, ai ka rrëfyer. Akuzat janë vrasje me dashje e mbetur në tentativë dhe kanosje e shumëfishtë për jetën. Prokurori publik i Lucernit thekson se i akuzuari është një “qitës i aftë dhe i trajnuar”. Ajo kërkon një dënim me shtatë vjet burg. (SDA / LC27)

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...