15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në telashe me ligjin dhe keshtu humbi pasaporta zvicerane, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Selia e Gjykatës Administrative Federale në St. Gallen, ku u dha aktgjykimi.

Është më mirë të mos i fshehësh problemet nën qilim kur të natyralizohesh zviceran. Kjo kursen shumë telashe më vonë.

Një kosovar sapo e ka përjetuar këtë përvojë të dhimbshme. Gjykata Administrative Federale (TAF) konfirmoi tërheqjen e pasaportës së tij zvicerane për shkelje të rëndë.

Ai duke abuzuar me ligjin, kishte fshehur nga Sekretariati Shtetëror për Migrim (SEM) se kishte punësuar punëtorë të padeklaruar.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...