15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Gjithe maqedonet komandanta dhe shefa?! Ne Maqedonine Veriore vazhdon diskrimnimi i shqiptareve, madje edhe ne polici

Kumanove, 26 tetor -Ne Maqedonine e Veriut be Shkup flasin per tolerance, per bashkejetese, per rrespejtim te minoriteteve, por nevterren ndidhe e kunderta, mafje shpedh ato diskriminohen, dukuri kjo madje edhe ne polici?!

Tabanoc, Pelincë, Sopot dhe Bellanoc janë katër pika kufitare në rajonin e qytetit të Kumanovës, të cilat udhëhiqen vetem nga Komandant maqedonas (?!) edhe pse mjediset jane te populluara edhe me shqiptare ernik.

Kuadrot shqiptare ose janë zëvendës ose nuk janë fare në krye të hierarkisë, shkruan OPEN-TV.

Psh: në pikën kufitare në Tabanoc komandanti është i nacionalitetit maqedonas, ndërsa zëvendësi i tij është shqiptar.

Në pikën kuftitare në Bellanoc, komandanti është maqedonas, ndërsa zëvendësi i tij është shqiptarë.

Në Sopot, komandanti është maqedonas, ndërsa zëvendësi shqiptar, kurse në pikën kufitare Pelincë edhe komandanti dhe zëvendësi i tij janë maqedonas!

Në opinion me të drejt ngrihet pyetja se a është çështje e cilësisë dobët të kuadrit shqiptarë apo kemi të bëjmë me diskriminim?!

Me Ministrinë e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut udhëheq Oliver Spasovski, ndërsa zëvendës i tij është Nazim Bushi.

Sipas gazetrs zvicerale Le Canton27.ch perderisa ne Zvicer, ne SHBA e vende tjera europiane ne mesin e policise apo ushtrise ka komandant, vetem ne Maqedoni titulli komandant edhte molle e ndaluar per shqiptaret. Se eshte fjala ketu per pafatesi, per racizem apo diskriminim kete e din vetem “makedonskata vlada”..

Gjithe maqedonet komandanta?! Ne Maqedonine Veriore vazhdon diskrimnimi i shqiptareve, madje edhe ne polici

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...