7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Mediat boterore liderin Albin Kurtin, qysh tash e nxjerrin fitues të madh të zgjedhjeve të 14 shkurtit

Kosovë: Albin Kurti favorit në D-2 të zgjedhjeve (Euronews, Kosovo:Albin Kurti favori à J-2 des législatives) « Kosova: ‘bileta e të rinjve’ sfidon ish-komandantet e vjetër të UÇK-së »(Le Figaro; Kosovo: Un «ticket jeune» défie la vieille garde de l’UÇK)
Një dyshe e kandidatëve anti-korrupsion shpresojnë t’i japin fund mbretërimit të ish komandantëve në zgjedhjet legjislative të së Dielës.
1.800.000 kosovarë po thirren në qendrat e votimit këtë të Dielë për të zgjedhur deputetët e tyre. 28 parti janë në garë. Lëvizja Vetëvendosje dhe lideri i saj Albin Kurti janë favoritë.
Albin Kurti, një ish rezistencë ndaj regjimit komunist të Sllobodan Millosheviçit, bën fushatë me Presidentin Vjosa Osmani, në detyrë që nga Nëntori i kaluar. « Kjo është një kohë për një referendum, » tha Albin Kurti, kreu i partisë Vetëvendosje.
Më 14 shkurt, ju do të vendosni për një të ardhme më të mirë me Vjosa si president dhe unë si kryeministër dhe ne do të jemi të përgjegjshëm, të përkushtuar, ne do të jemi këtu për t’ju shërbyer. Na besoni « .
Sidoqoftë, Albin Kurti nuk është i vetmi, larg tij, që kërkon nga karrigia e Kryeministrit. « Unë jam i vetmi kandidat serioz për kryeministër të hënën në mëngjes me 15 shkurt, » tha Enver Hoxhaj, lideri i Partisë Demokratike të Kosovës. Ata që nuk lejohen të jenë në listë, unë mendoj se ju e dini se « ata nuk munden madje të jenë kandidatë « .
Lidhja Demokratike e Kosovës, partia në pushtet që nga qershori, është rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese por ende shpreson të fitojë. « Ne qartë shpresojmë të konfirmohemi si partia e parë dhe kjo, nga një valë e baticës. Unë garantoj që e vërteta e kutisë së votimit mund të dihet të Dielën kur njerëzit të vendosin, » tha Avdullah Hoti, Kryeministri i tanishëm i Kosovës.
Lufta kundër korrupsionit, një ekonomi e penalizuar rëndë nga kriza Covid-19 dhe dialogu me Serbinë do të jenë projektet kryesore të qeverisë së re. « Shqetësimi i parë i popullatës është që qeveria e ardhshme të trajtojë korrupsionin, » shpjegon Jeta Xharra nga rrjeti i OJQ-ve Jeta Xharra. Kjo është pritja më e madhe. Në të njëjtën kohë, nga një këndvështrim ndërkombëtar, përparësia është nënshkrimi një marrëveshje me Serbinë « . Një zgjedhje mund të fshehë një tjetër.
Sondazhi presidencial në muajt e ardhshëm duhet të luajë një rol të rëndësishëm në formimin e koalicioneve të ardhshme. « Ne do të ruajmë ekuilibrin e pushteteve, demokracinë tonë parlamentare, ndarjen e pushteteve: legjislativ, gjyqësor, ekzekutiv dhe madje presidencial, » tha Ramush Haradinaj, udhëheqësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Pra, befasi apo jo? Albin Kurti fitoi zgjedhjet e Tetorit 2019 por qeveria e tij u rrëzua pas vetëm 51 ditësh pas një mocioni mosbesimi të kaluar në Parlament.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...