-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Gjenevë, nis sot parada diplomatike mes Amerikes dhe Rusise në villa La Grange

Gjenevë, 16 qershor (Nefail Maliqi) -Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka arritur dje ne Gjenevë ne oret e pasdites i cili menjehre nisi aktivtiet diplomatike duke filluar me takimine pare me autoritetet e vendit nikoqir-Zvicrës. Kurse Presidenti rus Vladimit Putin pritet te arrije sot kah mesdita për te nisur bisedimet paartonmike (13-18) mes homologun e tij amerikan Biden  ne Villen La Grange, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sikur gazetaret ashtu edhe qytetaret e Gjenevës dhe Zvicres sot sy e veshë i kane drejtuar kah villa La Grange ku do te zhvillohet Samiti botëror mes presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin. Samiti diplomatik ka nisur dje pasdite me takimet e presidentit amerikan autoritetet e larta nikoqire te Zvicrës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27 .ch nga vedi i ngjarjes, Villa La Grange.

Bisedohet edhe për Bllkanin

Presidenti i SHBA Joe Biden i cili do te arrije sot ne oret e pasdites që do të pritet me nje ceremoni nga presidenti i Konfederates Helvetike Guy Parmelin dhe shefi i diplomacise zvicerane Ignazio Cassis në Gjenevë. Kjo është një ditë mikëpritje dhe shtrngim duarsh para takimit me Presidentin rus Vladimir Putin.

Joe Biden dhe Vladimir Poutine së pari do të angazhohen në një takim me format të reduktuar (presidentët amerikanë dhe rusë, si dhe diplomatët amerikanë dhe rusë, Antony Blinken dhe Sergey Lavrov) nesër në Villa La Grange, përpara një takimi të punës së zgjeruar. Nga ky takim maratonik prej 5 oresh sipas burimeve diplomatike pritet te bisedohet edhe për Ballkanin, sidomos për dialogun Kosovë-Serbi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dhe nese kemi parasysh aerritjen e delgacioneve amerikane dhe rus me tere ata aeropla e armatim bashke me me forcat e Zvicres mikjera sish nga radhet e policise, ushtrise, marines e snaiuper ket samit mund ta quajme edhe si « parade diplomatike »

Takimi Putin-Biden: midis 4 dhe 5 orësh diskutimesh

Sipas Kremlinit, bisedimet midis Joe Biden dhe Vladimir Putin, të cilat do të fillojnë nesër në 1 pasdite në Villa La Grange, pritet të zgjasin midis 4 dhe 5 orë.

Konferenca të veçanta për shtyp për Putin dhe Biden

Të dy udhëheqësit do të flasin vetë të Mërkurën pas takimit të tyre, nuk është planifikuar asnjë konferencë e përbashkët për shtyp. Ai që pasoi takimin midis Donald Trump dhe Vladimir Putin në Helsinki në korrik 2018 është ende në mendjet e të gjithëve në Uashington.

Në një ushtrim të çuditshëm, i cili kishte shkaktuar një trazirë edhe brenda kampit të tij, presidenti republikan duket se i vinte më shumë vlerë fjalëve të ish të fortit të KGB sesa konkluzioneve unanime të agjencive amerikane të inteligjencës për ndërhyrjen ruse në fushatën presidenciale 2016 .

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...