1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Gjenevë, nis sot parada diplomatike mes Amerikes dhe Rusise në villa La Grange

Gjenevë, 16 qershor (Nefail Maliqi) -Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka arritur dje ne Gjenevë ne oret e pasdites i cili menjehre nisi aktivtiet diplomatike duke filluar me takimine pare me autoritetet e vendit nikoqir-Zvicrës. Kurse Presidenti rus Vladimit Putin pritet te arrije sot kah mesdita për te nisur bisedimet paartonmike (13-18) mes homologun e tij amerikan Biden  ne Villen La Grange, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sikur gazetaret ashtu edhe qytetaret e Gjenevës dhe Zvicres sot sy e veshë i kane drejtuar kah villa La Grange ku do te zhvillohet Samiti botëror mes presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin. Samiti diplomatik ka nisur dje pasdite me takimet e presidentit amerikan autoritetet e larta nikoqire te Zvicrës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27 .ch nga vedi i ngjarjes, Villa La Grange.

Bisedohet edhe për Bllkanin

Presidenti i SHBA Joe Biden i cili do te arrije sot ne oret e pasdites që do të pritet me nje ceremoni nga presidenti i Konfederates Helvetike Guy Parmelin dhe shefi i diplomacise zvicerane Ignazio Cassis në Gjenevë. Kjo është një ditë mikëpritje dhe shtrngim duarsh para takimit me Presidentin rus Vladimir Putin.

Joe Biden dhe Vladimir Poutine së pari do të angazhohen në një takim me format të reduktuar (presidentët amerikanë dhe rusë, si dhe diplomatët amerikanë dhe rusë, Antony Blinken dhe Sergey Lavrov) nesër në Villa La Grange, përpara një takimi të punës së zgjeruar. Nga ky takim maratonik prej 5 oresh sipas burimeve diplomatike pritet te bisedohet edhe për Ballkanin, sidomos për dialogun Kosovë-Serbi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dhe nese kemi parasysh aerritjen e delgacioneve amerikane dhe rus me tere ata aeropla e armatim bashke me me forcat e Zvicres mikjera sish nga radhet e policise, ushtrise, marines e snaiuper ket samit mund ta quajme edhe si « parade diplomatike »

Takimi Putin-Biden: midis 4 dhe 5 orësh diskutimesh

Sipas Kremlinit, bisedimet midis Joe Biden dhe Vladimir Putin, të cilat do të fillojnë nesër në 1 pasdite në Villa La Grange, pritet të zgjasin midis 4 dhe 5 orë.

Konferenca të veçanta për shtyp për Putin dhe Biden

Të dy udhëheqësit do të flasin vetë të Mërkurën pas takimit të tyre, nuk është planifikuar asnjë konferencë e përbashkët për shtyp. Ai që pasoi takimin midis Donald Trump dhe Vladimir Putin në Helsinki në korrik 2018 është ende në mendjet e të gjithëve në Uashington.

Në një ushtrim të çuditshëm, i cili kishte shkaktuar një trazirë edhe brenda kampit të tij, presidenti republikan duket se i vinte më shumë vlerë fjalëve të ish të fortit të KGB sesa konkluzioneve unanime të agjencive amerikane të inteligjencës për ndërhyrjen ruse në fushatën presidenciale 2016 .

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...