15.8 C
Berne
samedi 22/06/2024

Gjeneva bashkon artistet shqiptare dhe botëror në Festivalin e 18-të Ndërkombëtar i Filmit

Gjenevë, 13 qershor -Ne Gjenevën nderkombëtare dhe multikulturore ka nisur Festivali i 18-të Ndërkombëtar i Filmit Oriental-FIFOG (12 deri më 18 qershor 2023) ne te cilin festival tradicionalisht po prezantojne shumë prodhime nga bota arabe, por edhe nga disa vende tjetra si nga Ballkani, Irani, Turqia, Armenia… edhe Bangladeshi!, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne cdo festival ndekrombëtar te kultures apo filmit, sikur ky i Gjenevës, patjeter jane prezent edhe shqiptaret e sukseseshëm! 

Ne Gjenevë takuam z.Alil Vardar, nje aktor (humorist) i suksesshem ne Evrope,  nje djali i emigrantëve shqiptarë, perandori enigmatik shqiptar i tetarit francez, qe vepron ne zemren e kulutres evripojane ne Paris te Frances, shrkuan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kjo ngjarje filmike e Gjenevës ka promovuar diversitetin dhe dialogun përmes kinemasë dhe ngjarjeve kulturore të ngjashme për 18 vjet. Çdo vit, pyetja e termit « oriental » në titullin e festivalit ngre pikëpyetje, pasi është i gjerë dhe i paqartë.

Përgjigja e dhënë nga drejtori artistik i FIFOG, Tahar Houchi, thërret mësimet e shkencave natyrore: toka është e rrumbullakët – nëse shkoni drejt Levantit, me të vërtetë, herët a vonë do të ktheheni në perëndimin e diellit dhe në Gjenevë…

Disa fokuse kalojnë këtë edicion të 18-të: kinematë persiane, kosovare dhe shqiptare, tuniziane, algjeriane, kurde dhe kinemaja armene e cila feston 100 vjetorin e saj këtë vit.

Vitet e fundit, të zhgënjyer nga ashpërsia e jetës, shumë njerëz kanë pushuar së ëndërruari. Duke dashur të mbjellë poezi, të ngjyros jetën e magjepsjeve dhe të marrë frymë pak arratisje në jetën e përditshme monotone, FIFOG ka vendosur të vendosë edicionin e tij të 18-të i cili do të zhvillohet nga 12 deri më 18 qershor 2023 në Cinémas du Grütli nën shenjën e ëndrrave.

Ne Festivalin ndërkombëtar të filmit edhe ekspozita, piktuar: Homazh të vrarëve në luftën në Kosovë

Në përputhje me traditën e tij ndërdisiplinore, festivali ofron një hapësirë ​​ekspozite për tre artistë në Espace Hornung të Maison des arts du Grütli nga 12 deri më 18 qershor (hapja më 13 qershor). Artistja libanezo-armene Alexandra Bitar e cila eksploron efektin e ankthit në brezin e saj; Héla Ammar, tuniziane, fotografitë dhe instalimet e së cilës trajtojnë çështjen e kujtesës; Ramë Beqiri i cili me artin e tij bën homazhe për të vrarët në luftën e Kosovës.

Ëndrra është pronë e njeriut. Ne ëndërrojmë natën dhe ëndërrojmë ditën. Ky aktivitet na lejon të shpëtojmë nga banaliteti ynë i përditshëm, të na çlirojë nga kufizimet e ndryshme, të na ofrojë epsh dhe të na shtyjë drejt së ardhmes ku krijojmë botën tonë magjike. Ëndrra është një forcë misterioze dhe e fuqishme që na shtyn të ecim përpara, të ndërmarrim rreziqe të pamenda dhe të arrijmë gjëra të jashtëzakonshme.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit Oriental të Gjenevës (FIFOG) tradicionalisht hap hapësirën e tij për takime kulturore me artin dhe letërsinë. Këtë vit, një ekspozitë kolektive e tre artistëve po zhvillohet në Espace Hornung të Maison des arts du Grütli nga 12 deri më 18 qershor (hapja më 13 qershor), me artisten libanezo-armene Alexandra Bitar e cila eksploron efektin e ankthit rreth brezi i tij, Héla Ammar, tuniziane, fotografitë dhe instalacionet e së cilës trajtojnë çështjen e kujtesës dhe Ramë Beqiri, i cili përmes artit të tij u bën homazh të vrarëve në luftën në Kosovë.

Artisti shqiptar nga Kosova, nga fshati i vogël Koshare i Ferizajt, jeton në Zvicër që nga viti 2006. Karriera e tij artistike mori rrugë të kryqëzuara që e çuan atë nga teatri dhe pantomima në një karrierë si piktor.

Derniers articles