4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Gjeneva nderkombetare me Palestinen. Mbi 3000 sot persona protestuan kunder gjenocidit te Izraelit në Gaza!

Demonstrata në Gjenevë për një armëpushim në Lindjen e Mesme
Pasditen e kësaj të shtune, 3000 njerëz u mblodhën në Gjenevë për të kërkuar një armëpushim në Lindjen e Mesme. Disa po bëjnë thirrje për dorëheqjen e Ignazio Cassis, këshilltar federal.

Kërkohet dorëheqja e Cassis

« Gaza, Gaza, Gjeneva është me ju! » Pavarësisht të ftohtit, rreth 3,000 njerëz u mblodhën të shtunën vonë pasdite në Gjenevë për të kërkuar një armëpushim në Lindjen e Mesme. Në krye të rrugës, disa po bënin thirrje për dorëheqjen e këshilltarit federal Ignazio Cassis, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Armëpushimi i menjëhershëm në Rripin e Gazës!” thërrisnin shumica e pjesëmarrësve si kërkesën e tyre kryesore. Që nga tetori, tubimet pro-palestineze janë shumëfishuar, duke e akuzuar Izraelin si « vrasës » ose « kriminel », raporton ATS

“Populli i Gjenevës i ka thënë jo gjenocidit për javë të tëra”, tha një grua palestineze para demonstruesve. Siç ndodh shpesh, disa vende perëndimore u vunë në shënjestër apo edhe u tunduan.

“Dorëheqja e Cassis!”

Mes tyre, Zvicra u akuzua edhe një herë për bashkëpunim. “Armët zvicerane vrasin në Gaza! Turp për ne”, shkruhej në një pankartë. “Berne duhet të ndalojë çdo bashkëpunim ushtarak me Izraelin”, shtoi një tjetër.

Kritikat u fokusuan edhe tek një personalitet, kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (DFAE).

« Cassis jep dorëheqjen! » bërtitën disa demonstrues në frontin e tubimit.

Mbledhja e Këshillit Kombëtar të hënën
Këtë javë, votimi në Këshillin Kombëtar për të shkurtuar kontributin e Zvicrës në Agjencinë e OKB-së për Refugjatët Palestinez (UNRWA) shkaktoi polemika midis zyrtarëve të lartë të OKB-së. Bosi i këtij subjekti, banor i Neuchâtel, Philippe Lazzarini, tha më pas të enjten se ishte liruar nga një vendim në kundërshtim me Këshillin e Shteteve.

Çështja do të jetë sërish në rendin e ditës të Këshillit Kombëtar të hënën. Zvicra i jep 20 milionë franga në vit entitetit të OKB-së.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...