6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

COVID-19 / Ne Zvicer u shënuan 40 vdekje gjate 24 oreve të fundit, në Gjeneva asnjë

Gjenevë, 17 shkurt -Zyra Federale e Shëndetit Publik njoftoi 2480 raste shtesë të koronavirusit të hënën në 72 orë. Një total prej 40 vdekjesh shtesë, ndërsa 99 pacientë u shtruan në spital. Por situata ne Gjenevë eshte më srtabile Gjeneva, ku brenda ketyre 24 oreve nuk ka apsur asnjje vitkime nga koronaviorusi, perdiersa para 6-7 muajsh kishte nga 100 e më shume ne dite?!, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra ka 1,253 raste shtesë të koronavirusit të Mërkurën brenda 24 orësh, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Njëzet e dy vdekje shtesë duhet të pendohen dhe 66 pacientë janë shtruar në spital.

Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 33,449 testeve janë transmetuar, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit është 3.75%. Gjatë 14 ditëve të fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 16,205. Gjatë dy javëve të fundit, vendi ka numëruar kështu 187.45 infeksione të reja për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë prej dhjetë ditësh, është 0.88.

Një total prej 782,675 doza vaksinash u dorëzuan në kantone, nga të cilat 542,196 u administruan. Që nga fillimi i pandemisë, 545,535 raste të kontaminimit Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 4,797,666 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Numri i përgjithshëm i vdekjeve është 9,128 dhe numri i njerëzve të shtruar në spital është 22,921.

Vendi numëron gjithashtu 11,317 njerëz në izolim dhe 20,168 individë midis kontakteve të tyre janë bërë në karantinë. Janë 3,537 njerëz të tjerë që kthehen nga një udhëtim nga një vend në rrezik dhe të cilëve gjithashtu iu desh të kalonin nëpër kutinë e karantinës.

Sa për variantet e koronavirusit, deri më tani janë zbuluar 6,590 raste në Zvicër, ose 1,805 më shumë se një javë më parë. Shumica nuk i atribuohet asnjë prej mutacioneve të njohura, tha OFSP të Mërkurën për Keystone-ATS.

Sipas shifrave të fundit, 2512 raste deri më tani i janë atribuar variantit britanik (B.1.1.7) dhe 99 variantit të Afrikës së Jugut (B.1.351). Tani njihen tre raste të mutacionit brazilian (P.1): dy në Gjenevë dhe një në Cyrih. Në 3976 rastet e mbetura, një mutacion ishte i pranishëm, por prejardhja ishte e paqartë. Viruset vazhdimisht mutohen.

Rritja e rasteve të varianteve është eksponenciale, ndryshe nga lloji i vjetër i njohur i virusit. OFSP thekson se shifrat nuk janë përfaqësuese, për shkak të nënvlerësimeve të konsiderueshme në kantone ku u renditën pak ose aspak mostra.

Derniers articles

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...