0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gjeneva dëshiron të ndryshojë ligjin e saj për të integruar më mirë të huajt

Gjeneve, 12 shtator -Mësime frengjisht, pozicione të koordinatorit social në lagje: Thierry Apothéloz sugjeron mënyra konkrete për të sapoardhurit për të mësuar gjuhën, punën dhe votën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Thierry Apothéloz: Ligji për integrim deri në pranverën e vitit 2022

Një fjalim me ngjyrime fashiste që nuk frenon brezin humanist të këshilltarit të shtetit të Gjenevës, Thierry Apothéloz, kreu i Departamentit të Kohezionit Social njofton së pari në « Tribune de Genève » dëshirën e tij për të hartuar një ligj të ri mbi integrimin deri në pranverën e vitit 2022.

Në fjalimin e tij më 1 gusht, Marco Chiesa, president i UDC zvicerane, i quajti qytetet e së majtës « kampionë të parazitëve socialë duke sjellë grumbuj në vendin tonë njerëz të tjerë që jetojnë në grepat e zviceranëve ».

 

« Ligji kantonal është 20 vjeç, duhet të azhurnohet, motivon magjistratin. Konfederata që atëherë është mobilizuar shumë dhe ka vënë më shumë burime në promovimin e veprimeve të reja.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...