17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Gjeneva dëshiron të ndryshojë ligjin e saj për të integruar më mirë të huajt

Gjeneve, 12 shtator -Mësime frengjisht, pozicione të koordinatorit social në lagje: Thierry Apothéloz sugjeron mënyra konkrete për të sapoardhurit për të mësuar gjuhën, punën dhe votën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Thierry Apothéloz: Ligji për integrim deri në pranverën e vitit 2022

Një fjalim me ngjyrime fashiste që nuk frenon brezin humanist të këshilltarit të shtetit të Gjenevës, Thierry Apothéloz, kreu i Departamentit të Kohezionit Social njofton së pari në « Tribune de Genève » dëshirën e tij për të hartuar një ligj të ri mbi integrimin deri në pranverën e vitit 2022.

Në fjalimin e tij më 1 gusht, Marco Chiesa, president i UDC zvicerane, i quajti qytetet e së majtës « kampionë të parazitëve socialë duke sjellë grumbuj në vendin tonë njerëz të tjerë që jetojnë në grepat e zviceranëve ».

 

« Ligji kantonal është 20 vjeç, duhet të azhurnohet, motivon magjistratin. Konfederata që atëherë është mobilizuar shumë dhe ka vënë më shumë burime në promovimin e veprimeve të reja.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...