15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Gjate vekendit të fundit në Zvicër 48 te vdekur dhe mbi 20 mijë raste të reja 

Bernë, 20 dhjetor -Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Në 72 orët e fundit, 20,496 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Numri i testimeve të kryera është 156 mijë 602. BAG raporton gjithashtu 48 vdekje të reja nga koronavirusi. 226 persona të tjerë u shtruan në spital.

Pandemia nuk do të përfundojë deri në vitin 2024

Varianti Omikron na mban fort nën kontroll. Por ka disa shpresa: Nëse vaksinimet bëhen dhe zbatohen masat, koronavirusi mund të tërhiqet në vitin 2024, sipas krye-shkencëtarit të Pfizer.

Koronavirusi duhet të na mbajë të zënë për ca kohë. Shkencëtari kryesor i Pfizer, Mikael Dolsten (63) tha në një prezantim para investitorëve se ai priste që pandemia të zgjaste deri në vitin 2024.

Megjithatë, virusi do të përhapej në shkallë të ndryshme: Në disa rajone do të vazhdojë të ketë numër të lartë të rasteve në vitet e ardhshme, në zona të tjera, megjithatë, shifrat do të bien aq shumë sa mund të flitet për një situatë endemike. Endemike

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...