3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Gjate vekendit të fundit në Zvicër 48 te vdekur dhe mbi 20 mijë raste të reja 

Bernë, 20 dhjetor -Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Në 72 orët e fundit, 20,496 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Numri i testimeve të kryera është 156 mijë 602. BAG raporton gjithashtu 48 vdekje të reja nga koronavirusi. 226 persona të tjerë u shtruan në spital.

Pandemia nuk do të përfundojë deri në vitin 2024

Varianti Omikron na mban fort nën kontroll. Por ka disa shpresa: Nëse vaksinimet bëhen dhe zbatohen masat, koronavirusi mund të tërhiqet në vitin 2024, sipas krye-shkencëtarit të Pfizer.

Koronavirusi duhet të na mbajë të zënë për ca kohë. Shkencëtari kryesor i Pfizer, Mikael Dolsten (63) tha në një prezantim para investitorëve se ai priste që pandemia të zgjaste deri në vitin 2024.

Megjithatë, virusi do të përhapej në shkallë të ndryshme: Në disa rajone do të vazhdojë të ketë numër të lartë të rasteve në vitet e ardhshme, në zona të tjera, megjithatë, shifrat do të bien aq shumë sa mund të flitet për një situatë endemike. Endemike

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...