14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Gjashtë vjet pa legjendën Vokrri, Gazetari shqiptar nga selia e UEFA: Fadili ishte dhe mbetet ambasador i vlerave të sportit kombëtar në nivel ndërkombëtar

Fadil Vokrri me Nefail Maliqin, redaktroine  gaztes zvcierane ne sqhip Le Canton27.ch  ne seline e UEFA-s ne Gjenevë

Gjenvë (UEFA), 9 qershor -Sot bëhen gjashtë vjet pa Legjendën e futbollit shqiptar Fadil Vokrri, gjithmonë me respekt e mirënjohje për karrierën deh pune e tij ne sesiblizmin e sprotoit, furbollit kosovar qe arrit kulminacionin ein msionikt te tij duke e anëtrësuar Kosovën ne UEFA dhe FIFA, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kur Fadil Vokrri u gjend në krye të FFK-së, Kosova u bë shoqata e anëtare FIFA-s në 2016, në Kongresin e 66-të, shkruan FIFA. Nefail Maliqi, gazetari nr.1 shqiptar (Le Canton27.ch) në Budapest në votimin e UEFA për Kosoven anëtare

Para tetë vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFA-s, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e kesaj organizate e futbollit evropian se Kosova eshte prnauar anetare e UEFA-s dhe FIFA-s, lajm ky historik qe gezoi jo vetem Kosoven por mbare shqiptaret ne ballkan nga Preveza deri ne Presheve dhe diaspore.
Pra 9 qershori i vitit 2018 mbetet datë që sjellë ndjesi nostalgjie, por edhe krenarie për trashëgiminë e pasur që Vokrri la te të gjithë ata që e adhuruan, por edhe patën fatin ta njohin nga afër dhe të punojnë me të. Fadil Vokrri ishte një futbollist i jashtëzakonshëm dhe i përmasave botërore.

Kosova pranohet në UEFA, e cila merr 28 vota pro aq sa i duheshin për t’u pranuar në asociacionin më të lart evropian, UEFA. 24 vota ishin kundër dhe 2 abstenime.
Gjate vizite se fundit ne Gjeneve, para se te pranohej Kosova ne UEFA dhe FIFA kryetari i FFK-së Fadil Vokrri ne seline e UEFA-s i cili shoqerohej nga geztari yne i kishte thene « Mos ma marrt Zoti shpirtin pa e pa Kosoven ne UEFA dhe FIFA.. » Dhe duket se Zoti e degjoi dhe ju realizu deshira.

« Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave te sportit kombetar ne nivel ndërkombëtar » ka thene gazetari yne Nefail Maliqi ne seline UEFA-s duke e perkujtuar sot te ndjerin Fadil Vokrri me rastin e dy vjetorin e humbjes se ketij njeriu te madh te sprotit dhe futbollit shqiptar.

Do shtuar edhe ekjte se Kosva u be anetare e UEFA-s dhe FIFA-s falke edhe Hasan Kadriu Presheva menagjer i UEFA-s dhe mik i Step Baletter, prwasidneitt re FIFA-s

FIFA ngushëllon gazetarin tone ne seline e UEFA-s per humbjen e Vokrrit. Shtëpia më e madhe e futbollit boteror FIFA dhe ajo evropian UEFA ka reaguar për vdekjen e presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri. Ngushllim ju eshte derguar gazetarit te vetem shqiptare ne seline e UEFA-s ne Gjenevë  (Nyon) Nefail Maliqi.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino është shprehur i pikëlluar për vdekjen e Vokrrit, duke thënë se është krenar që kishte njohur Vokrrin, duke e quajtur njeri shembull për të gjithë.

“Fadili i kishte të gjitha, ai ishte njeri shembull i entuziazmit, energjisë dhe një udhëheqës i madh. Jam krenar që e kam njohur dhe kam punuar me të”,  ka shkruar ne fund Infantino, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kujtojmë se ish-futbollisti i Partizanit të Beogradit, Nimes dhe Fenerbahces përpara luajti në Jugosllavi në nivel ndërkombëtar në vitet 1980, kurse u emërua lojtari më i mirë i vendit në vitin 1987.  I lindur në Prishtinë, ai filloi karrierën e tij duke luajtur në klubin e tij të lindjes ku fitoi një reputacion si një nga lojtarët më të mirë të dalluar nga Ballkani.

Vokrri ishte dhe mbetet ambasador i vlerave te sportit kombetar ne nivel ndërkombëtar te cilin e shoqeroja thuajse ne cdo takim ne UEFA ne Gjeneve.

Nefail Maliqi bashke me te ndjerin Fadil Vokrri mori pjese ne votimin e UEFA (3 maj 2016) për Kosovën anëtare. Siç dihet Maliqi është i vetmi gazetar shqiptar që këto vitet e fundit përcjell konferencat dhe aktivitet e dy shtëpive ndërkombëtare UEFA (Nyon) dhe FIFA (Zurich). Maliqi njihet jo vetëm për raportime të shpejta dhe objektive , por edhe për intervista ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  me krerët e UEF dhe FIFA (Platini, Blater, Infantinosi, Theodoridis) si dhe me yjet e futbollit botëror si: Zidanin, Pele, Romenige et…

Derniers articles