7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Genève a un budget, un peu biscornu, mais un budget

Genève, 16 dhjetor -Peu importe si le vote final ne s’est joué qu’à 2 voix près! L’essentiel est que le Canton évite les douzièmes provisoires.

Nathalie Fontanet, ministre des Finances (ici aux côtés du président du Conseil d’État Mauro Poggia), est satisfaite que le Grand Conseil ait voté vendredi un budget pour l’exercice 2023, mais regrette certaines décisions qui aggravent le déficit.

La majorité étriquée – MCG, Verts, PS et Ensemble à Gauche – sortie de la Commission des finances a tenu le choc. Le budget 2023 de l’État de Genève a été adopté par 52 oui contre 44 non et 2 abstentions vendredi sur le coup de 18 heures. C’est «à la raclette» puisque le budget étant déficitaire, il fallait la majorité absolue, soit 51 voix au minimum. Au vote final, pas une voix n’a manqué à la coalition pour faire passer son budget./TG

Derniers articles

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...