24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Gazetat zvicerane për varrimin e të riut shqiptar në Kosovë: Pusho në paqë! Ruhe in Frieden, Ardit-Repose en paix!

Vdekja tragjike te ritu nga Kosova ne Lucern të Zvicres ne fillim  te kesaj jave i cili qe i  goditur me thikë në një pompe benzini në Lucern ka tronditur jo vetem komunitetin shqiptarë ne Zvicer por edhe ate zviceran, te cilit rast ju dha hapsire  e madhe në mediat zvicrane, sidmoas nga Blick nga dita e parë,  kur humbi jeten deri tek varrimi ne vendlidnje, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  

Ardit, 20 vjeç, vdiq të shtunën në mbrëmje në terrenin e një stacioni karburanti në kantonin e Lucernit. Duke ardhur për të ndihmuar një koleg të kërcënuar nga një rival, ai mori një goditje fatale. Të mërkurën në Kosovë, një mijë miq nga e gjithë bota i bënë homazhe atij.

«Ruhe in Frieden, Ardit!» – «Repose en paix, Ardit!»

Kurora të mëdha me lule mbulojnë arkivolin e Ardit *. Rreth e rrotull, familja dhe të dashurit e tij janë mbledhur, një portret i madh i postuar në ansamblin me lule. « PREHU NE PAQE. Ardit ”, shkruhet aty. 20-vjeçari u godit me thikë në një përleshje mes dy grupeve rivale në një pikë karburanti në Geuensee (LU) një javë më parë.

Më shumë se 1.000 njerëz ishin të pranishëm në funeralin e tij të Mërkurën në Nabërgjan, në Kosovë, vendi i tij i origjinës. Ardit N. ishte shofer kamioni. Policia, e cila arrestoi shtatë persona në këtë rast, është ende duke hetuar se kush e ka kryer therjen fatale, ka sjrkuar Blick, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Erdhi nga e gjithë bota për një haraç të fundit

Shumë nga miqtë, të njohurit dhe anëtarët e familjes së tij janë kthyer për të bërë nderimet e tyre të fundit. Shumë erdhën nga Zvicra, por edhe nga Gjermania, Suedia dhe Shtetet e Bashkuara. « Ata erdhën për të mbajtur familjen, » tha xhaxhai i tij Aliu, i cili i dërgoi Blick fotot e funeralit, me pjesën tjetër të familjes që ishte dakord.

Në orën 5:00 pasdite arkivoli i Arthit është varrosur dhe lotët po derdhen në shumë fytyra. Historia e kësaj lufte që shkoi keq të shtunën në kantonin e Lucernit, jehon në mendjen e të gjithëve. Çfarë ndodhi për të bërë një mosmarrëveshje mbi një sistem ventilimi dhe një çështje borxhi të çojë në këtë akt të tmerrshëm?

Konflikti mes pronarëve të një kafeneje përshkallëzohet

E gjitha filloi në një kafene në Lucern, e drejtuar nga një Bekes **. Nëna e tij, Helin **, tregon historinë për Blick.

« Ai që shkaktoi përleshjen është ish pronarja e kafenesë, » tha ajo. Gjatë transferimit të objektit, lindën tensione mes tij dhe djalit të tij Bekes. Do të përfshihej një histori borxhesh. “Ish pronari donte të merrte përsëri paratë që kishte investuar në ndërmarrje. Ai e mori atë në shtator, « shpjegon Helin. Por kishte akoma pika kundërshtimi. « Ai vazhdonte të vinte në kafene, ndonjëherë me gruan dhe djalin e tij, dhe kjo përfundonte gjithmonë në një grindje. »

Të shtunën e kaluar, ditën e tragjedisë, ndodhi një sherr tjetër. « Nuk kishte të bënte me paratë këtë herë, » vazhdon Helin. Bëhej fjalë për sistemin e ventilimit. Gruaja dhe djali erdhën dhe donin ta ndanin dhe ta merrnin me vete « .

« Ne do të kthehemi me shtatë xhaxhallarët e mi! »

Toni u ngrit shpejt. Bekes dhe vëllai i tij përfundimisht e dëbojnë gruan dhe djalin. Ndërsa hipën në makinë, ky i fundit thuhet se i bërtiti: « Ne do të kthehemi me shtatë xhaxhallarët e mi për t’ju vrarë! »

Bekes pastaj merr një telefonatë nga pronari i mëparshëm, duke i kërkuar që të bashkohet me të në stacionin e benzinës. « Per te diskutuar. » Për siguri, Bekes shkon atje me vëllain e tij dhe disa nga bashkëpunëtorët dhe miqtë e tyre. Midis tyre, Ardit.

 

 

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...