-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Gazetat zvicerane: Politikanja serbe është në burg për shkak të lidhjes me mafian, miqe te Vucicit

Berne, 20 tetor -Ish-sekretarja serbe Dijana Hrkalovic u arrestua. Arsyeja: Thuhet se ajo është e lidhur me një bos mafioz i cili dyshohet se i pëlqen t’i fusë armiqtë e tij përmes mulli të mishit dhe pastaj t’i hajë ata, ka shkruar sot BLICK, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ajo dikur ishte një politikane e rangut të lartë dhe punoi si sekretare shtetërore në Ministrinë e Brendshme të Serbisë. Dy vjet më parë, Dijana Hrkalovic (34) papritmas njoftoi tërheqjen e saj nga politika. Ajo nuk dha një arsye për këtë. Që atëherë ka qenë e qetë përreth saj. Serbi u shfaq vetëm në Instagram.

Por tani Hrkalovic është duke bërë tituj. Ajo u arrestua në Beograd dhe tani është në paraburgim. Bëhet fjalë për lidhjet me Mafian. Si Sekretar Shteti, Hrkalovic kishte qasje në dokumente të rëndësishme dhe ishte në kontakt të ngushtë me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç (51). Dhe është pikërisht kjo afërsi që ajo thuhet se ka përdorur për të përcjellë informacione të ndjeshme te mafia, siç raportohet nga « Today ».

Konkretisht, bëhet fjalë për lidhjen me një klan nga Mali i Zi. Kreu i bandës aktualisht është në arrati dhe kërkohet në të gjithë botën. 38-vjeçari konsiderohet i pamëshirshëm. Thuhet se disa persona janë torturuar dhe vrarë në emër të tij.

Mbi 50,000 franga u gjetën në kasafortë

Një nga thashethemet e tmerrit: Thuhet se shefi i ka kthyer armiqtë e veçantë të klaneve përmes mulli të mishit dhe i ka përpunuar ato në mish të grirë. Cevapcici u bë atëherë nga kjo. Kreu i bandës së Malit të Zi thuhet se ka ngrënë hell me qepë dhe një pjesë mustardë. Ndonjëherë ai gjithashtu u jepte mish qenve të tij ose ua jepte klaneve dhe konkurrentëve armik – si paralajmërim.

Për shërbimet e saj si spiune klanore, serbja me sa duket mori shumë para. Hetuesit gjetën ekuivalentin e 53,000 frangave në apartamentin e tyre në Beograd – të siguruara në një kasafortë. Ajo gjithashtu donte të kishte një sauna dhe një shatërvan të ndërtuar në tarracën e saj. Deri më tani, Hrkalovic nuk ka thënë asgjë në lidhje me akuzat. Ajo nuk mbante mend, ajo u përgjigj në një marrje në pyetje.

Ndërkohë, avokati juaj i mohon akuzat. Nuk ka të bëjë me lidhjen me një klan vrasës. Përveç kësaj, nuk është e saktë që mbi 50,000 franga u gjetën në një kasafortë në banesën e Hrkalovic. « Asgjë nga kjo nuk është e vërtetë », pohon avokati i saj për « BalkanInsight ». Arrestimi kishte një prapavijë politike.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...