1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Gazetat zvicerane për kapjen e droges në Kosovë. Per një vit 10 tonë droge nga Shqiperia dhe Kosova drejt Zvcrës dhe Evropës

Berne, 19 maj – « Per një vit 10 tone droge nga Shqiperia drejt Zvicres dhe Evropës.. » ka skkruar sot gazeta prestigjioze zvcerane BLICK. Mediat perendimore Shqiperine sot e quajne si “Kolumbi e Evropës”  (« So wird unter anderem Albanien als Umschlagplatz für Kokain genutzt und soll gar als «Kolumbien Europas» bezeichnet werden. ») kane raportuar mediat helvetike duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Sekuestrimi i sasisë së madhe i lendeve narkotike dje ne Kosovë duke kapur mbi 2.2 tonë droge (kokainë) ka bere jehone me mediat zvicerane… » kane shjrkua sot mediat zvicerane. Sikur gazeta prestigjioze Blick dhe te tjerat duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch kane shkruar se nje pjese e droges kishte per destinacion edhe Zvicren dhe vendet tjera evriopane. (Drogenfahnder konnten im Kosovo 2,2 Tonnen Kokain sicherstellen. Wert der Drogen: unfassbare 6 Milliarden Euro, umgerechnet 6,5 Milliarden Franken. Teile davon waren für Europa und auch für die Schweiz bestimmt, das berichtet das albanische Portal in der Schweiz «Le Canton 27»)

Blick: Brenda nje viti kapen mbi 10 tone droge nga Shqiperia dhe Kosova

Po ashtu shtypi zviceran ka shkruar se operaconi ne fjalë eshte kryee në bashkëpunim me policinë shqiptare, kosovare dhe atë italiane. Ndërkohë lajmin ende nuk e konfirmua nga Tirana zyrtare, qe viteve te fundit ne mediat perendmore Shqiperine e quajne si “Kolumbi e Evropës” (« So wird unter anderem Albanien als Umschlagplatz für Kokain genutzt und soll gar als «Kolumbien Europas» bezeichnet werden. Kein Wunder: Innert eines Jahres wurden über 10 Tonnen an Drogen aus Albanien und dem Kosovo sichergestellt. »)

Kjo është hera e tretë që nga porti i Durrësit kapet një sasi e madhe me kokainë. Do përkuitjuar para shtate muajsh (03 nentor 2020) po ashtu nje sasi prej afro 2 tonë marihuanë është kapur nga Policia malazezë në Podgorice, një kamion që kishte hyrë nga Shqipëria dhe drejtohej nga një shqiptar. Ndresa droga tjeter prej 2.5 tonë qe vinte nga Shqipëria u kapen (10 shkurt 2021) po ashtu në Mal të Zi nga nje “Megaoperacion” duke arrestuar 24 persona. Do përkutjuar se ne tetorin e vitit te kaluar policia hungareze gjen 23 kg drogë në thesin me speca në nje autobus qe vinte nga Kosova që kishte për per destinacion po ashtu Zvicrën.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch « Sekuestrimi i mbi 2.2 tonë dorge (kokainë) me vlere prej 6 miliardë euro eshte rekord,  sukses ky historik i policise kosovare qe drejtohet aktualishte nga Qeveria Kurti… »

Shtrohet pyetja, a thua sa droge tjeter kane kaluar keto vitet e fundit ne Kosovë ne kohen e qeverive tjera, te cilat Albin Kurti i akuzonte se shteti eshte kapur nga mafia politike te ciles i prijne krimin te organizuar…

Derniers articles

Delegacioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me sekretarin e përgjithshëm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Dretjuesit e Interpol-Tirana në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për Le Canton27.ch pas takimit me krerët e Interpolit

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...