1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gazetat zvicerane për kapjen e droges në Kosovë. Per një vit 10 tonë droge nga Shqiperia dhe Kosova drejt Zvcrës dhe Evropës

Berne, 19 maj – « Per një vit 10 tone droge nga Shqiperia drejt Zvicres dhe Evropës.. » ka skkruar sot gazeta prestigjioze zvcerane BLICK. Mediat perendimore Shqiperine sot e quajne si “Kolumbi e Evropës”  (« So wird unter anderem Albanien als Umschlagplatz für Kokain genutzt und soll gar als «Kolumbien Europas» bezeichnet werden. ») kane raportuar mediat helvetike duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Sekuestrimi i sasisë së madhe i lendeve narkotike dje ne Kosovë duke kapur mbi 2.2 tonë droge (kokainë) ka bere jehone me mediat zvicerane… » kane shjrkua sot mediat zvicerane. Sikur gazeta prestigjioze Blick dhe te tjerat duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch kane shkruar se nje pjese e droges kishte per destinacion edhe Zvicren dhe vendet tjera evriopane. (Drogenfahnder konnten im Kosovo 2,2 Tonnen Kokain sicherstellen. Wert der Drogen: unfassbare 6 Milliarden Euro, umgerechnet 6,5 Milliarden Franken. Teile davon waren für Europa und auch für die Schweiz bestimmt, das berichtet das albanische Portal in der Schweiz «Le Canton 27»)

Blick: Brenda nje viti kapen mbi 10 tone droge nga Shqiperia dhe Kosova

Po ashtu shtypi zviceran ka shkruar se operaconi ne fjalë eshte kryee në bashkëpunim me policinë shqiptare, kosovare dhe atë italiane. Ndërkohë lajmin ende nuk e konfirmua nga Tirana zyrtare, qe viteve te fundit ne mediat perendmore Shqiperine e quajne si “Kolumbi e Evropës” (« So wird unter anderem Albanien als Umschlagplatz für Kokain genutzt und soll gar als «Kolumbien Europas» bezeichnet werden. Kein Wunder: Innert eines Jahres wurden über 10 Tonnen an Drogen aus Albanien und dem Kosovo sichergestellt. »)

Kjo është hera e tretë që nga porti i Durrësit kapet një sasi e madhe me kokainë. Do përkuitjuar para shtate muajsh (03 nentor 2020) po ashtu nje sasi prej afro 2 tonë marihuanë është kapur nga Policia malazezë në Podgorice, një kamion që kishte hyrë nga Shqipëria dhe drejtohej nga një shqiptar. Ndresa droga tjeter prej 2.5 tonë qe vinte nga Shqipëria u kapen (10 shkurt 2021) po ashtu në Mal të Zi nga nje “Megaoperacion” duke arrestuar 24 persona. Do përkutjuar se ne tetorin e vitit te kaluar policia hungareze gjen 23 kg drogë në thesin me speca në nje autobus qe vinte nga Kosova që kishte për per destinacion po ashtu Zvicrën.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch « Sekuestrimi i mbi 2.2 tonë dorge (kokainë) me vlere prej 6 miliardë euro eshte rekord,  sukses ky historik i policise kosovare qe drejtohet aktualishte nga Qeveria Kurti… »

Shtrohet pyetja, a thua sa droge tjeter kane kaluar keto vitet e fundit ne Kosovë ne kohen e qeverive tjera, te cilat Albin Kurti i akuzonte se shteti eshte kapur nga mafia politike te ciles i prijne krimin te organizuar…

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...