19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

AFP, Gazetat zvicerane: Ne Shqipëri fitoi zgjedhjet opozita – Pas 25 prillit nisën manipulimet dhe blerja e votave

Bernë, 26 prill -« Shqipëri: Opozita pretendon fitoren në zgjedhjet legjislative » (« Albanie: L’opposition revendique la victoire lors des législatives ») me kete titull ka raportuar AFP dhe gazeta zvicerane nga Tirane duke shkruar se « Mund të duhen deri në dy ditë që rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të publikohen në Shqipëri, por opozita tashmë duket e bindur për fitoren e tyre. « Opéozita shqioptare lajmron fiotren e zgjkedhjeve.. » (« L’opposition albanaise revendique la victoire aux législatives ») eshte yk titulli i gazetes tjeter Ler mation, duke ju referuar agjencise zvicerane te shtetit AIS/SDA, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Opozita shqiptare pretendoi të Dielën se kishte fituar zgjedhjet legjislative të konsideruara jetike për ëndrrat e Evropës në vendin e vogël të Ballkanit, por Kryeministri në largim i konsideroi të gjitha kërkesat të parakohshme.

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), publikimi i rezultateve mund të zgjasë deri në dy ditë pas sondazhit, i cili shënon një fushatë të mbushur me fyerje, akuza për korrupsion dhe incidente të dhunshme, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Zgjedhjet e vëzhguara nga afër nga kryeqytetet perëndimore e vunë Edi Ramën, kreun socialist të qeverisë, kundër një opozite aq heterogjene sa të vendosur për ta ulur atë, i bashkuar pas liderit të Partisë Demokratike (të qendrës së djathtë) Lulzim Basha. « Fitorja është e qartë, » tha avokati 46-vjeçar në duartrokitje të mbështetësve të tij. « Faleminderit të gjithë qytetarëve që kanë zgjedhur ndryshimin »… » ka skruar sot Tribune de Genève.

Sondazhet e rralla të nxjerra nga kutia e votimit dhanë rezultate kontradiktore dhe Edi Rama tha se po mbështetej në përmbajtjen e kutisë së votimit. “Guesses, sondazhet, exit polls () janë pjesë e parashikimeve para lojërave. Rezultati i ndeshjes është në kutinë e votimit ”.

Që nga fundi i komunizmit në Shqipëri në fillim të viteve 1990, rezultatet zgjedhore janë kontestuar në mënyrë sistematike dhe shkaktojnë dyshime për mashtrim. Ky vend i varfër, viktimë e një tërmeti shkatërrues në fund të vitit 2019, fajëson ashpër kostot ekonomike dhe shëndetësore të pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi, i cili vrau gati 2,400 njerëz atje.

« Të rinjtë duhet të qëndrojnë »

Shumë duan kushte më të mira jetese në një vend ku paga mesatare është 420 euro (464 franga). Të rinjtë po kërkojnë masivisht shpëtimin e tyre në emigracionin në Itali, Gjermani ose Shtetet e Bashkuara. « Të rinjtë nuk duhet të largohen, ata duhet të qëndrojnë, duhet të ketë mundësi punësimi », pohon Berti Jusufaj, një votues 50-vjeçar.

Në përplasjen e tyre me socialistët, demokratët u ndihmuan nga Lëvizja Socialiste e Integrimit (MSI) e themeluar nga Presidenti Ilir Meta, një kundërshtar i ashpër i Edi Ramës. MSI, e cila shpesh ka luajtur rolin e krijuesit, doli me listën e vet për të krehur sa më shumë që të ishte e mundur radhët e votuesve të palumtur të kryeministrit.

Kurse sipas gazetes tjeter zvicerane Le Matin dhe ATS/SDA « Brukseli ka thënë po për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë, por pa caktuar një datë. Të gjithë premtojnë të realizojnë ndryshimet e nevojshme, duke filluar me reformën në sistemin gjyqësor dhe luftën kundër krimit të organizuar. Edi Rama akuzon kundërshtarët e tij se kanë një gjë të përbashkët dëshirën për ta rrëzuar, por premton të tërhiqet nëse nuk merr shumicën parlamentare. »

Ai po kërkon kohë për të përfunduar projektet e infrastrukturës të penguara nga pandemia dhe për të vazhduar të rindërtojë mijëra shtëpi të shkatërruara nga tërmeti. Ky piktor 56-vjeçar po mbështet në një fushatë vaksinimi masive e cila duhet të çojë në imunizimin e gjysmë milioni shqiptarëve në fund të majit dhe ringjalljen e industrisë turistike.

« Forks »

Përballë, opozita premton të mbështesë ekonominë duke ndihmuar bizneset e vogla dhe akuzon njërën nga të gjitha të këqijat. Edi Rama « ka manipuluar rezultatet e zgjedhjeve të mëparshme, ka marrë ekonominë me një grusht njerëzish, kontrollon të gjitha pushtetet dhe pengon perspektivat evropiane të Shqipërisë », pohon Lulzim Basha.

Kreu i qeverisë në largim mohon të gjitha këto akuza dhe akuzon kundërshtarët e tij se kanë frikë nga reforma e vazhdueshme gjyqësore. Jeta politike shqiptare shpesh shënohet nga zemërimi verbal dhe retorika inflamatore. Dita e zgjedhjeve ishte e qetë, megjithatë, dhe Presidenti i KQZ-së Ilirjan Celibashi vlerësoi « integritetin » e procesit, duke kërkuar nga partitë të presin me durim për numërimin e votave.

Fushata ishte tensionuar në ditët e fundit, me vdekjen e një aktivisti socialist që u qëllua për vdekje në një shkëmbim zjarri me demokratët që akuzuan kampin kundërshtar për blerjen e votave. Si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Bashkimi Evropian kanë bërë thirrje për një hetim të shpejtë. Në rast të manipulimit të fletëve të votimit nga socialistët, « forcat do të jenë atje », kishte paralajmëruar Presidentin Meta, i cili i dha atij një breshëri druri të gjelbër nga Uashingtoni.

« Kushdo që thotë se qytetarët do të marrin » forcat e furrta « është i papranueshëm, » tha ambasadori i SHBA në Tiranë Yuri Kim në Twitter. « Ata që nxisin dhunë do të mbajnë përgjegjësi. » Ambasadorët perëndimorë vizituan qendra të ndryshme votimi ndërsa Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) vendosi gjithashtu vëzhgues, ka raportuar në fund AFP dhe gazeta zvicerane nga Tirana.

Derniers articles