2.4 C
Berne
lundi 6/02/2023

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin e fundit te regjimit serb me boksieret shqiptare nga Kosova, shkruan gaxeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbia ua ndaloi hyrjen boksierëve kosovarë në territorin e saj për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të organizuar nga Federata Amatore (AIBA) në Beograd.

Incidenti është konfirmuar nga ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gervalla-Schwarz dhe ministri i Sportit Hajrullah Çeku.

Ata i shkruan një letër AIBA -s, raportuan mediat në Prishtinë. Boksierët kosovarë u kthyen mbrapsht në kufi nga autoritetet serbe pasi kishin veshur tuta me simbolet e shtetit kosovar, ende të pa njohur nga Serbia që nga pavarësia e saj.

AIBA për shpëtimin e Kosovës

“AIBA pret që delegacioni i Federatës së Boksit të Kosovës të mos trajtohet ndryshe nga anëtarët e tjerë të AIBA-s”, thuhet në një deklaratë nga Federata Botërore e Amatorëve, e cila ka kontaktuar federatën. Serbia të përpiqet të gjejë një zgjidhje.

Derniers articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...