16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Gazetat zvicerane: Agjencitë e udhëtimeve mashtrojnë mërgimtarët nga Kosova, mijëra euro paguajnë një biletë

Berne, 29 dhjetor -Media zvicerane nuk ndalen se shkruari për mashtrimet e agjencive te udhëtimne ne Zvicer, sipas te cilave po abuzojne me mergmitaret shqiptare ne Zvicer dhe diaspore duke e shfrytëzar stresin dhe mallin e tyre për atdheun. Keshtu me këto mashtrime te agjencive kosovare te udhetimit eshte marrur dje edhe gazeta prestigjioze “20Minuten” ne shkrimin e sas me titull: Agjenciitë kosovare e udhëtimeve duke shfyrtezuar stresin mashtrojne bashkatdhetarët per festa.” (“Stress Twird ausgenutzt” Kosovo-Reisebüro täuscht Landsleute..“), citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Udhëtimi te të afërmit gjatë Krishtlindjeve u shndërrua në një fatkeqësi për shumë në komunitetin kosovar. “Nuk e dimë nëse do t’i shohim sërish paratë për biletat tona të fluturimit”, thotë per gazeten 20Minuten  Enesa 21-vjeçare.

Vetë kompania mbrohet nga akuzat dhe flet për “keqkuptime”.

Shumica e zviceranëve i kalojnë Krishtlindjet me familjet e tyre. Po kështu edhe komuniteti ballkanik: Shumë fluturojnë për në Kosovë për festime familjare gjatë sezonit festiv. Por sidomos në kohën e Krishtlindjeve, biletat e linjës ajrore janë shumë të shtrenjta. Është e qartë se ofruesit e dyshimtë po përfitojnë nga kjo.

Përdoruesit prej ditësh kanë paralajmëruar në rrjetet sociale për kompaninë Prishtinajet, e cila ofron fluturime të lira drejt kryeqytetit kosovar. Disa lexues 20-minutësh raportojnë gjithashtu për prishje dhe shërbim të dobët: “Nuk e dimë nëse do t’i shohim përsëri 700 frangat tona,” thotë Enesa 21-vjeçare.

Fluturime të reja për 1500 franga

Gruaja nga Lucerni kishte rezervuar dy fluturime për në Kosovë në dhjetor: “Prindërit e mi ishin të lumtur që më në fund e panë sërish familjen”. Pasi fluturimi ishte shtyrë tashmë një herë, ai u anulua tërësisht në prag të Krishtlindjeve.
Nuk u mor asnjë informacion.

Në aeroport ishte kaos dhe zhgënjimi ishte i madh, thotë gruaja e Lucernit. Situata ishte veçanërisht stresuese për babain e saj: “Ai pret të shohë përsëri të afërmit çdo vit”. Kjo është arsyeja pse ata rezervuan dy fluturime të reja për 1500 franga për t’i shpëtuar vetes telashe të mëtejshme. Ata kanë kërkuar rimbursim nga Prishtinajet, sipas Enesës. Sipas përvojës së mëparshme, megjithatë, ajo nuk është e sigurt nëse kjo do të funksionojë.

“Stresi i Krishtlindjeve është shfrytëzuar”

26-vjeçari F.M. ngre akuza ndaj Prishtinajet: “Kemi humbur mbi 400 franga”, thotë ajo. Nëna dhe motra e saj donin t’i festonin Krishtlindjet me të afërmit në Kosovë. Kur motra e M. i telefonoi Prishtinajet-it për ofertat e lira, fillimisht u dukën shumë kompetente.

Por pasi motra e saj kishte transferuar disa qindra franga në një llogari bankare të Lucernit, asgjë nuk funksionoi, thotë M.: “Nuk na dhanë as numër fluturimi, as biletë”. Përsëri dhe përsëri ata u shtynë.

Ndërsa motra e saj më në fund e kishte rezervuar udhëtimin për shumë para, nëna qëndroi në Zvicër: “Por ajo është ende e mërzitur sepse nuk mundi t’i kalonte Krishtlindjet me të afërmit tanë”, thotë M. Gruaja nga Cyrihu tani dëshiron të paralajmërojë të tjerët. : “Stina e Krishtlindjeve në veçanti është stresuese për shumë njerëz. Njerëz të tillë përfitojnë nga kjo.”

Më shumë raste në komunitet

Përparim Avdili aktualisht po dëgjon më shpesh histori të tilla. Ai është nënkryetar i shoqatës Secondas Cyrih dhe ka një rrjet shumë të mirë: “Ky është një diskutim i gjallë në komunitetin shqiptar dhe mua personalisht më janë treguar histori të ndryshme”.

Avdili nuk ka mirëkuptim për këto praktika: “Në të shumtën e rasteve godet ata që janë të varur nga çdo frangë dhe prandaj kërkojnë oferta të lira në platforma të tilla. Është e vështirë për të prekurit të trajtohen në këtë mënyrë: “Shumë janë të zemëruar dhe të zhgënjyer që nuk mund të shkonin me pushime ose që humbën Krishtlindjet me të afërmit e tyre. Të tjerëve iu desh të rezervonin për shumë para.” Avdili ju këshillon që përpara se të blini të merrni informacione serioze për ofruesit përkatës.

Kompania shpreh keqardhje për incidentet

Prishtinajet mbrohet nga akuzat dhe flet për “keqkuptimet” që kanë qarkulluar ditët e fundit. Problemet nuk kishin të bënin me vetë kompaninë, por me agjencitë partnere që në fund shitën biletat e fluturimit. Ata janë përgjegjës nëse klientët nuk marrin shërbimin e premtuar dhe të paguar.

Ata pendohen për incidentet dhe janë në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë partnere, vazhdon Prishtinajet: “Të gjithë pasagjerët kanë të drejtë për një fluturim alternativ ose rimbursim të parave të tyre.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...