3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Gazetat e Beogradit: Burri serb deshi ta blinte një shqiptare, por e gjeti Jadrankën / Normal, krejt e qartë e paska gjetë ma lirë!

Beograd, 12 mars  -« Nenadi donte të blinte një shqiptare dhe më pas gjeti Jadrankën (Nenad, želeo da kupi Albanku, a onda je našao Jadranku) eshte ky titulli i mediave serbe, qe gjthecka eshte e qarte, se burri serb e paska gjete një femer tjeter nga Beogradi me cmim me te lire, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Sipas mediave serbe,Nenad Mosic (40) nga Zhagubica ka vite që ëndërron të krijojë familje dhe të vendoset në “djepin” e martesës. Ai ka një djalë dhe do të donte të ishte një grua që do ta pranonte edhe fëmijën e tij. Në fund ka marrë vendimin që të “blejë” një femër nga Shqipëria, pasi siç ka thënë më herët për Telegrafin, nuk ka gjetur një femër shqiptare që do të pajtohej me të.

Sot pas shkrimit të Telegrafit, Nenadi na ka kontaktuar sërish dhe ka treguar se si e ka gjetur, me sa duket, dashurinë e jetës së tij. E megjithatë ajo nuk është shqiptare. Sidoqoftë, burri serb donte të blinte një shqiptare dhe më pas e gjeti Jadrankën / Normale, krejt e qartë e paska gjetë ma lirë!

« Gjeta një grua, quhet Jadranka, është nga vendi im. U takuam në shtëpinë e një gruaje që ai kujdeset për fëmijë në një lagje afër meje. Sapo u njohëm, u dashuruam. Unë kam ditëlindjen dhe është nga Zhagubica.. » ka treguar Nenadi.

Kujtojmë se Nenadi ka kontaktuar tre ditë pas shkrimit të tekstit dhe më pas na tha se kishte gjetur një grua nga Beogradi. Fatkeqësisht, kjo nuk zgjati për shkak të distancës, e cila ishte një pengesë e madhe për ta.

Burri serb ka thjen se « nuk e di se si janë femrat shqiptare, nuk e di se cili është çmimi, por jam gati të paguaj. Kam parë shumë herë në televizion dhe në gazeta që djemtë martohen kështu, pse të mos bëja edhe unë.. »

Më pas ai tha se nuk kërkon shumë nga gruaja e tij e ardhshme dhe siç thotë ai do t’i sigurojë asaj jetën e ëndrrave të saj.

Serbia ne krize te zhdukjes se popullsise. Për cdo vit treten nga 40 mije qytetare (sa Presheva) apo ne cdo decenie nga 1.2 milionë, siq deshmoi regjistrimi i fundit i popullise ne Serbi

Do pekrujtuar, një gje, sipas mediave serbe dhe nderkombëtareve Serbia eshte ne krize te mos shtimit te popullsise qe flitet edhe per zhdukljen e komuniteti serb ne ballkan. Per kete me mire deshmoje shifrat zyrtare qe dalin nga Beogradi se për cdo vit ne Serbia humb nga 40 mije banore (sa nje qytete psh, sa Presheva) ose sipas regjistrimit te fundit te popullsise vitin e kaluar për dallim nga ai i para dhjetë vitesh, Serbia doli me më pak banore per 1.200.000 banore?!

Kjo tkurrje masovike e pupusllise ne Serbi ka shqetesuar edhe autoritet serbe. Keshtu kryeminitrja Anna Brnabic ne prag te nderrimit te motmoteve uroi qytetaret duke thene se « vitin e ardhshem (2023) prioritet i Sebrise do jete nataliteti. Kurse presidenti Vucic po perdor gjitha masat e qeverisë, madje edhe duke financiare për ato nana serbe qe lindin fëmje sa ma shumë. Keto aksione vijne pasi qe pjesa dermuese e femrave serbe nuk duan te behen nënë apo martohen me vonesë. Kurse ne anen tjeter fgemrta shqiptare vitet e fundit kan nderprere martesat me pare e pa pare me serbet, qe dikur kishte marrur hov, shkruan ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...