20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Gazetarja në rrugë të mbare për te realizuar ëndrrat e veta, të bëhet fotomodele dhe aktore…

Aucune description disponible.Yllka Kapitaj vetem 19-vjecare me origjine nga Decani e cila jeton ne Prishtine si shumë te raje edhe ajo ka endrrat e veta e cila beson se nje dite do t’i realizoj. Aktualisht ajo studion gazetarin, ne vitin e parë.

Se pse e zgjodhi profesionin e gazetares, kolegia jone për gazeten zvicerane Le Canton27.ch thote se « profesioni i gazetares me pelqen pa mase. E zgjodha kete drejtim sepse e gjithe e verteta flitet dhe ska sekrete dhe eshte nje profesion qe mund t’i kontribosh avancimit te proceseve ne shoqeri sidomos avancimit te femres shqiptere e cila ka edne nevoje te integrohet sidomos ne insiticonet tona shtetrore derh ato nderkombëtare.. »

Jo vetem kaq Yllka Kapitaj eshte edhe modele.  « Mendoj te vazhdoj drejt suksesit e modelimit, pse jo një dite te jem kandidate edhe për Miss Kosova apo Miss Ballkani.. » .  Yllka, për fund nuk e fsheh deshiren e saj te flakte te jete aktore. «Aktrimi dhe recitimin qe ne bankat e shkolles fillore e kam dashur.

Dhe besoj se nje dite, paralel me gazetarine te vazhdoje studimet e aktrimit ne shtetet e jashtme dhe te jem aktore  qe me mjete e fituar t’i ndihmoje fëmjeve te semure, nanave shqiptare sidomos atyre qe bijte e tyre rane per liri dhe pamvaresi.

Prandaj per fund uroj Diten Nderkombetare te Gruas – 8 Marsin gjithe kolegeve, nenes sime, nanave teja tona shqiptare me te cilat jemi krenare me to, qe fale atyre, djemve dhe vajzave te tyre ne vitin 1999 na sollen lirinë dhe pamvaresine qe sot ne gjeneratat e reja po e gëzojme dhe e shijomë !.. » Aucune description disponible.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...