21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Gazetari shqiptar nga Gjeneva ja pse i shkroi presidentit amerikan

Nefail Maliqi, gazetar ndërkombëtar ne Gjenevë, njeherit redaktor i gazetes zvicerane Le Canton27.ch 

Bernë, 15 Nentor -« Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ftuar Kosovën në samitin e shteteve demokratike që do të mbahet më 10 dhjetor 2021.”, ishte ky titulli bomabstik qe na ra ne sy diteve te fundit jo vetme ne meidat serbe por edhe ne ato kosovare, por jo edhe ato serioze amerikane dhe as ato botërore. Dhe pas « ketij zbulimi » se « Kosva nuk qenka ftuar » ky lajm gezoi jetme qarqet serbo-ruse pore dhe serbolije e jugosllav nostaligjike ne Prishtine dhe Kosovë! Por, per ne kjo dukej e pabesueshme dhe se nje lapsus i tille mund te korrigjohej dhe Kosova te ftohet ne kete samit bioteror ne Uashington. E tham kete sepse Kosova njihet vendi me mik dhe aleat i SHBA-ve dhe sipas te gjitha sondazheve ndërkombëtare, Kosova dhe shqiptarët konsiderohen si populli më pro-proamerikan dhe nje alet i forte mes Kosoves dhe SHBA-ve, shkruan Nefail Maliqi redaktor i gazetes zvicerane ne shqip le Canton27.ch. Dhe mu për shkak të « mos pranise¨ » se Kosovës ne kete samit boteror per demokraci, gazeatri nderkombëtar ne Gjeneve Nefail Maliqi ju kishte drejtuar para je jave (8 nëntor) me nje leter presidentit amerikan Joe Biden, Steit departamentin dhe Shtëpise se Bardhe ne Uashington.

Ja letra e gazetarit nderkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqit dërguar presidentit amerikan Joe Biden dhe Shtepise se Badhe:

Me respekt zoti President

Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ftuar Kosovën në samitin e shteteve demokratike që do të mbahet më 10 dhjetor 2021.”, shkruan mediat kosovare, por jo edhe ato serioze amerikane dhe as ato botërore. Sipas disa sondazheve ndërkombëtare, Kosova njihet si vendi aleat i Amerikës dhe shqiptarët konsiderohen si populli më miqësor i amerikanëve.

Edhe pse ka ende kohë për t’u dërguar ftesa vendeve të paftuara, a mund të na thoni se Kosova ehste harruar të ftohet, ka pasur ndonjë lapsus ? Apo ndoshta mund të ftohet në ditët në vijim në samitin e shteteve demokratike?

Dhe ajo që është interesante, se para se zoti Joe Biden të fitonte zgjedhjet e fundit në SHBA dhe të emërohej president, të gjithë liderët në Kosovë, madje edhe ata në Shqipëri ishin pro Donald Trump. Albin Kurti (tani kryeministër) ishte i vetmi lider shqiptar edhe në Ballkan qe ishte pro fiotres Jone Biden i cili u kritikua nga liderët e tjerë kosovarë për mbështetjen e zotit Biden te cilet ishin te lidhur me Grennelin e Trampit.

Me respekt, zoti President Nefail Maliqi, redaktor në Gjenevë për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Zoti e bekoftë Amerikën dhe popullin amerikan dhe të gjithë popujt liridashës që ndihmuan Kosovën në ditët më të vështira!… », thuhet ne fund te letre se gazetarit tone te njohur nderkombëtar nga Gjeneva Nefail Maliqit derguar presidentit amerikan Joe Biden dhe Shtepise se Bardhë

« Pas letres sime derguar dite me pare Steit Departamentit amerikan per Kosoven na vjen pergjigjia, nje lajmi i mire nga Washingtoni. Nje doplomat amerikan me njfoti nga amerika dhe ne Gjenevë se « asgje nuk eshte defintive per vendet pejsemarrese ne samititn boterore, ne Ditëne e Demokracise dhe paqes qe do te mbahet me 9-10 dhejtor te ketij viti. Sipas tyre, hartat e publikuara ne disa media, ku mungonte Kosova,  nuk ishin zyrtare as defitive dhe nuk ishin botuar nga dora e amerikaneve. Jemi duike shqyrtuar ftesen per Koasovën e cila do tju dergohet diteve te vijim autiortev te larta shtetorore ne Prishtinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani thotë se Kosova është e ftuar nga SHBA në Samitin e Demokracisë. Osmani ka publikuar ftesën e presidentit të SHBA-së, Joe Biden ku e fton Kosovën që të marr pjesë në këtë Samit.

Amerika i thote PO Kosoves! Mire se vini ne Samitin e Demokracise organizuar nga presidenti Joe Biden! Urime Kosove, Urime Shqiptare! Albini ja shkroi dhe ja ndryshoi Kosoves jo vetem historine, por ndryshoi edhe harten e botes, qe dite me pare e shperndane serbet e Beogradit dhe serbofilet e Prishtines pa Kosoven si «mos pjesemarrese» e Samitit te demokracise me 10 dhjetor ne Washington, ne diten nderkombetare te Kartes se OKB-se per te Drejtat e Njeriut qe perkon me Ditelindjen time.

Harta qe u pa ne disa TV dhe media kosovare (te sponsorizuara nga mafia ruso-serbe) ishin harta made in Rusisa qe e shperndane analistat-kopilat e Serbise qe i perkasin nderrmarjes kriminale. Ata kishin harruar se shqipja ka bir nane qe edhe historine dhe hartat ti ndryshon, si kjo poshte ne foto. Kosova ka analista, por ata ndahen ne dy lloj ata kombetar dhe antikombetar alias kopila te serborusise.

P.S

Letren ne fjalë derguar presidentit amerikan Joe Biden, Steit departamentin dhe Shtëpise se Bardhe ne Uashington e posedon edhe ambasada amerikane ne Berne dhe misioni i SHBA.ve ne Kombet e Vashkuara ne Gjenevë

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...