0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gazetari shqiptar nga Gjeneva flet per fenomenin meteorologjik për « Zvicrën portokalli »

Gjenevë, 6 shkrut -Sot qytetaret zviceran jane zgjuar me nje surprize kur kane parë qiellin e kuqrremt, sidmos veturat te cilat ishin mbluluar me pluhur e rere negjyre gati e kuqe (portokalli) nje fenomeni interesant meteorologjik, shkruan gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Edhe gazetari shqiptar  ne Gjenevë Nefail Maliqi ishte befasuar me ket fenomen. « Tash sa dola deri te kerri (makina) e pash me syte e mi dhe vertete u binda, rera e imtet na kish ardh mysafire nga Sahara.

Gazetai Nefail Maliqi:  Mire se vini ne Gjenevën protokalli!

May be an image of street and skyNjë qiell me ngjyrë Sahara mbulon rajonin tonë Një erë e nxehtë mbart rërë nga shkretëtira, duke i dhënë një ngjyrë okër atmosferës. Kthimi i të ftohtit dhe shiut do t’i largojnë këto grimca natën tjetër. Një qiell i çuditshëm, pika ne ngjyre here kafe e her eprtokalli mbi makinat me një pamje jordaneze.  Përzierja e ujit me rërën krijoi « një lloj baltë në xhamat e përparmë ».

I gjithë vendi u zgjua kështu me një vello me ngjyrë okër. Nga Gjeneva, nuk i shihni (nëse nuk lidheni me një kamerë në internet), por Alpet janë gjithashtu të mbuluara me këtë pluhur mineral duke u dhënë majave të mbuluara me dëborë një ngjyrë rozë të paparë.

 

Që nga e shtuna në mëngjes, një qiell portokalli ka mbështjellë Gjenevën dhe kantonin Vaud. Rërat e Saharasë? Fenomenin ne fjale ekane shpejguar edhe meteorologjiket zvceran sipas te cileve « Erërat e jugut ngha Sahara u ngritën masa ajri që mbartnin grimcat më të mira nga Afrika e Veriut »

« Bile edhe gazetat zvicerane kane shkruar sot per ket fenomen interesant, per cka e thash edhe mengjes rrethj ores 8-të ende pa shkruar mediat zvicerane, se ky fenomen vjen nga pluhuri, rera e Saharës. Dmth edhe kesja ardhe ja pasna qelluar..Pra, mire se vini ne Gjenevën protokalli! » ka shkruar gazetari shqipare nga Gjeneva Nefail Maliqi, trasnmeton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

Kjo dritë e zbehtë ka të ngjarë të zgjasë tërë ditën, thune zyratret nga MeteoSuisse, Nga ana tjetër, parashikuesi është i sigurt se nuk do të zgjasë natën tjetër. “Pritet një front i ftohtë. Shirat e vërtetë do ta lajnë këtë pluhur nga Sahara. May be an image of car

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...