8.8 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Gazetari shqiptar nga Gjeneva flet per fenomenin meteorologjik për « Zvicrën portokalli »

Gjenevë, 6 shkrut -Sot qytetaret zviceran jane zgjuar me nje surprize kur kane parë qiellin e kuqrremt, sidmos veturat te cilat ishin mbluluar me pluhur e rere negjyre gati e kuqe (portokalli) nje fenomeni interesant meteorologjik, shkruan gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Edhe gazetari shqiptar  ne Gjenevë Nefail Maliqi ishte befasuar me ket fenomen. « Tash sa dola deri te kerri (makina) e pash me syte e mi dhe vertete u binda, rera e imtet na kish ardh mysafire nga Sahara.

Gazetai Nefail Maliqi:  Mire se vini ne Gjenevën protokalli!

May be an image of street and skyNjë qiell me ngjyrë Sahara mbulon rajonin tonë Një erë e nxehtë mbart rërë nga shkretëtira, duke i dhënë një ngjyrë okër atmosferës. Kthimi i të ftohtit dhe shiut do t’i largojnë këto grimca natën tjetër. Një qiell i çuditshëm, pika ne ngjyre here kafe e her eprtokalli mbi makinat me një pamje jordaneze.  Përzierja e ujit me rërën krijoi « një lloj baltë në xhamat e përparmë ».

I gjithë vendi u zgjua kështu me një vello me ngjyrë okër. Nga Gjeneva, nuk i shihni (nëse nuk lidheni me një kamerë në internet), por Alpet janë gjithashtu të mbuluara me këtë pluhur mineral duke u dhënë majave të mbuluara me dëborë një ngjyrë rozë të paparë.

 

Që nga e shtuna në mëngjes, një qiell portokalli ka mbështjellë Gjenevën dhe kantonin Vaud. Rërat e Saharasë? Fenomenin ne fjale ekane shpejguar edhe meteorologjiket zvceran sipas te cileve « Erërat e jugut ngha Sahara u ngritën masa ajri që mbartnin grimcat më të mira nga Afrika e Veriut »

« Bile edhe gazetat zvicerane kane shkruar sot per ket fenomen interesant, per cka e thash edhe mengjes rrethj ores 8-të ende pa shkruar mediat zvicerane, se ky fenomen vjen nga pluhuri, rera e Saharës. Dmth edhe kesja ardhe ja pasna qelluar..Pra, mire se vini ne Gjenevën protokalli! » ka shkruar gazetari shqipare nga Gjeneva Nefail Maliqi, trasnmeton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

Kjo dritë e zbehtë ka të ngjarë të zgjasë tërë ditën, thune zyratret nga MeteoSuisse, Nga ana tjetër, parashikuesi është i sigurt se nuk do të zgjasë natën tjetër. “Pritet një front i ftohtë. Shirat e vërtetë do ta lajnë këtë pluhur nga Sahara. May be an image of car

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...