24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Gazetari shqiptar në darkë pune me kreun e Qeverise se Liechtensteinit. Vaduz ka investuar në Kosovë 11 milion euro (VIDEO)

Vaduz, 30 tetor -Kreu i Qeverise se Lihtenshtajnit dje ka pritur nje delegacion nga Shiqata e daxetsreve nderkombetar (APES) nga Gjeneva te prire nga z.Jean Musi, ku merrte pjese edhe gazetari yne i mirenjihur Nefail Maliqi, redaktor i gazetes zvicerane Le Canton27.ch si dhe 12 gazetare, perfaqesues tjere te nediave boterore.

Vaduz dhe Prishtina kanë marrëdhënie të mira

Ne darken e punus mecautoritet e Vaduz u be fjale edhe per Kosoven dhe shqiptaret ne ballkan.

Me kete rast gazetari nderkombetar Nefail Maliqi, ka falemderuar Qeverise se Lihtenshtajnit per rolin dhe kontributin per shqiptaret me ballkan!

Ne Darken e lunes me gazetaret biterore nga Gjeneva mbajur në Restorant Torkel moren ojese kreu i Qeverise se Lihtenshtajnit Zëvendëskryeministren Sabine Monauni, Drejtoren Menaxhuese Brigitte Haas, Drejtoren Menaxhuese të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Lihtenshtajnit, Mathias Ulrich, Drejtor Menaxhues të Marketingut të Lihtenshtajnit, Christine Böhmwalder, Drejtore e Filatelisë së Lihtenshtajnit etj..

Ne emer te komunitetin shqiptare ne Lihtenshtajn, Zvicer, Kosove dhe ballkan sonte gjate darkes se punes e kam falenderuar kreun e Qeverise se Lihteshtajnit per rolin dhe kotributin qe ka dhene per Kosoven dhe shqiptaret gjate dhe pas luftes ne Kosove

Vaduzit dhe Kosova dhe Lihteshtajni kanë marrëdhënie të mira për shumë vite.

“Lihtenshtajni dhe Republika e Kosovës kanë mbajtur marrëdhënie të ngushta për shumë vite. Gjatë konfliktit të Kosovës në fund të viteve 1990, rreth 1000 njerëz nga Kosova gjetën strehim në Lihtenshtajn. Në fund të konfliktit, shumica e refugjatëve u kthyen në shtëpitë e tyre..” tha Zëvendëskryeministren Sabine Monauni.

Me pastaj Ne fjalimin e Nefail Maliqit, duke falenderuar kreun e Qeverise Lihtenshtajni ka treguar solidaritetin e tij të madh me Republikën e Kosovës dhe mbështet një sërë projektesh vendore për të krijuar perspektiva afatgjata, për të mbajtur punëtorë të kualifikuar në vend dhe për të promovuar stabilitetin në rajon.

Ne kete tubim po ashtu u tha se Lihtenshtajni ka ofruar mbështetje prej rreth 11 milionë euro për nje ser projektesh ne Kosovë…

 

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...