19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

Gazetari nga Gjeneva Nefail Maliqi ka dy fjale per «FakeProamerikanet» dhe analistët-mercenar të mafias politike!

Shkruan: Nefail MALIQI
Zgjedhjet e fundit parlamentare ne Kosovë deshmuan qarte mbi vullnetin e popullit dhje rolin  diaspores ne vendimarrje në Kosovë. Dhe jo vetem kaq, me zgjedhjet e djeshme u hoq edhe maska kush qenkan « amerikan » e « proamerikan » qe jemi te sigurt se populli liridashes shqiptare nuk eshte bukpërbysesh dhe nuk i jep vote kurre antiamerikaneve sikur edhe krimineleve qofshin ata ne Serbi apo ne Kosovë.
-Mos Harroni se popullit dhe Zoti nuk harron dhe asgje nuk e len per at dynja. Populli i Kosovës kesaj radhe ndeshkoi lideret dhe partite e tyre tashme te njohur te kriminalizuar të cilet ne kohe pamdnemie  bashke me listen serbe u zgjuan naten si lugat per ta rrezuar voten e qytetarëve, qeverine Kurti. Dhe dje qytetaret i thane STOP! se e tepruat, te cilet lider e kishin mbushur « thesin » me dallavere qe 20 vite me premtime koti dhe genjeshtra
-Mos te harroje PDK humbi per shkak lojes me NISMA-n dhe fitoi vendin e dyte per hater te Hashimit dhe Kadrise në Hage
-Mos harroni se humbja e LDK sr Isa Mustafes i pagujti sjelljet arrogante me presidenten, me një femër intelektuale me e votuar nder shqiptaret ne ballkan Dr. Vjosa Osmani

Shkruarj e rreth 10 mije kosoreve ne Kosove dhe hargjimet e tyre per 14 shkurt nga 1 mije franga per shoq duket se dje ju eshte pagua mundi, sepse ju eshte plotesua deshira, fitoi ai qe e deshiruan – Albin Kurit dhe Vjosa Osmani. Eshte ky rast unikat ne bote qe diaspora e nje vendi te vendos per fatin, për parlamentin, qeverine nje shteti, siq ishte kjo nga Zvicra

Diaspora e madhe që ky vend ka në Zvicër na ka bërë që të ngremë disa pyetje në lidhje me procesin zgjedhor. Vota e diaspores shqiptare per VV ishte vote per demokraci te vertete dhe per funskionim e nje shteti juridik qe Kosoves deri tash i ka munguar.

Miqesia dhe rrespekti io ndersjellte mes popullit zviceran dhe shqiptare u deshmua edhe en zgjdhjet e djehsme ne Kosovë. Ku flamuri zviceran bashke me ate amerikan valëviste në fushatën elektorale paralel me ate kombëtar dhe te shtetit te Kosovës. Kjo jo vetëm që nënkupton pjesëmarrjen e fortë të diasporës zvicerane, por edhe në këto zgjedhje, por gjithashtu dëshmon respekt dhe miqësi për vendin ku ata jetojnë dhe punojnë.

Kosovaret jane krenar qe jane shqiptare, po aq jane krenar edhe qe jetojne dhe punojne ne Zvcër. Per kete deshmon se ata nga Zurichu, Berna, St.Galen, Gjeneva, Lausanna, Ticino shkuan ne Kosove per te votuar me flamur te Zvicrës!

Diaspora shqiptare është fuqia më e madhe që mbështet ekonominë lokale në Kosovë, ku dërgon mesatarisht rreth 2 miliardë euro çdo vit në vend. Vetëm në vitin e fundit, sipas Bankës Qendrore të Kosovës, diaspora shqiptare, përkundër pandemisë, dërgoi më shumë se 350 milion euro në Kosovë, kryesisht nga Zvicra dhe Gjermania.

Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, më 14 shkurt në Kosovë, qytetaret ne Kosovë nuk votuan për partitë e djathta ose të majta, por kundër korrupsionit dhe mafies politike! Ata votuan për Partinë, duheheqesit me duart e pastra! Votuesi njeh vetëm “dy parti”, kriminale dhe jo kriminale! Ketu domosdo do shtuar se fitorja e VV Albinit dhe Vjoses hoqi maskene  disa te ashtuquajturve analiste, të njohur ne Kosovë me shume si zhurmagjinj.

Fitorja e Albinit dhe Vjsses dhe isht e « merite » edhe e do anal-isteve tashme te njohur per opinionin shqiptarë,  qe fyen vazhdimisht diasporen dhe ishin zedhenes te se keqes dhe bandave kriminale, mafias politike qe ozurpuan Kosoven qe 20 vite! Prandaj , ne kongresine fundit te gazetareve boteror ne Bruksel organizuar nga IFJ pata deklaruar se ne ballkan nuk ka paqe dhe stabilitet perderisa « gezateret » (mercenar) nuk dezertojne nga mafia politike!

 

  • Nefail Maliqi eshte gazetar nderkombëta, ne krye te shoqates se gazetareve boteror ne Gjenevë,  njeherersh analiste dhe njohes i mire i ceshtjeve ballkanike 

 

Derniers articles