2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Haga ju jep mbi 2000 vjet burg figurave politike dhe ushtarake që i prinë luftës në ish-Jugollavi që bënë krime dhe gjenocid ndaj popullates civile në ballkan!

Hage/ICTY, 9 qershor -Mbi një shekull e gjysem burg per 75 serbëve të akuzuar dhe të dënuar nga ICTY, nga Gjykata e OKB-së për krime lufte ne Ish-Jugosllavi në Hage e themeluar qe tridhjete vite.  Tetë serbë të akuzuar nga ICTY për krime kane vdekur në Hage. Burgu i Sheveningen ehste bere një “varr masiv” i serbëve. Mladicit, dje ishte i denuari i fundit nga ballkani. Ai ishte serb i 75-te i dënuar në Hagë,  që do jetë mesim dhe paralajmerim për kriminelët tjerë në ballkan se nuk do t’i shpetoj burgut!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve, e krijuar në vitin 2002 me seli në Hagë është një prej disa gjykatave të krijuara pas ngjarjeve të tmerrshme, si gjenocidi i vitit 1994 në Ruanda, vrasjet në masë në Sierra Leone dhe ish Jugosllavi. Kjo është Gjykata e parë me mandat botëror, ndonëse vetëm vendet anëtare të saj u përgjigjen urdhërave të Gjykatës. . Pas verdiktit te djeshëm ne Hage duke shpallur fajtor ICTY per krime dhe masakra, e ka denuar Ratko Mladicin me burg te perjetshëm. Mbi dy shkeuj vjet burg Haga ka “shpërblyer” serbet ne ballkan per krime dhe gjenocid ndaj shqiptareve dhe jo serbeve ne ballkan.

Denimet dhe vdekjet e kriminelëve ne shifra dhe fakte në Hagë 

Për më shumë se 24 vjet të punës së Tribunalit, i themeluar më 25 maj 1993 Rezoluta 827 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të ndjekur penalisht autorët e krimeve të luftës në ish-Jugosllavi, ka provuar 161 akuzuar, nga të cilat më shumë se gjysma ishin serbë, kryesisht të lartë politik dhe ushtarake në Serbi dhe Republika Srpska.

Kryekasapi serb Miloshevic mbet i vdekur ne burg. Kurse 6 serbë tjere janë denuar per mr gurg t perjetshëm, kurse Karaxhic dhe dy serbe tjere denohet jane denuar me nga 40 vite burg…

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte, ne biseden e fundit me reporterin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thëne se nuk do të dalë asgjë nga hetimi për trafikim të organeve në Kosovë. Ajo ka shprehur keqardhje që kasapi i Ballkanit, Slobodan Milosevic, vdiq pa e vuajtur dënimin e merituar për krimet e bëra.

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit për Krime të luftës në ish Jugosllavi, ka shprehur keqardhje që kasapi i Ballkanit, Slobodan Milosevic vdiq pa e marrë dënimin e merituar.

Pas kasapit të Ballkanit Slobodan Milosevic (11 mars 2006) ne Hagë vdiqen edhe 7 të akuzuar tjerë serbë te ciletz nk e rpiten verdiktin si: Milan Babic, Milan Kovacevic, Goran Haxhic, Zdravko Tolimir, Dusan Dunjic, Slavko Dokmanovic dhe sot ky i fundit Ljubisha Beara. Nje nga këto viktima është edhe Arkan, i cili ishte një i akuzuar i Hagës të cilin e vranë ne Beograd me 15 janar të vitit 2000. Haga (Sheveningen) duket se po bëhet një “varr masiv” i serbëve sot te cilët ju kishin bërë varre masive për shqiptaret dhe joserbet, që e dëshmon thënien “mos ja bën varrin dikujt se ja bën vetes..”, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...