7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Gazetari ndërkombëtar ndez alarmin: ‘Ballkani i Hapur’ është trafik i lirë i drogës në detin shqiptar

Gazetari ndërkombëtar, Nefail Maliqi, i cili jeton dhe punon në Zvicër, ka alarmuar për “Ballkanin e Hapur” apo marrëveshjen e nënshkruar nga Edi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandër Vuçiq në Shkup për lëvizjen e lirë të mallrave.

Maliqi përmes një postimi në Facebook, thotë se kjo marrëveshje ka për qëllim lëvizjen e lirë të sllavëve në detin shqiptar dhe trafikun e lirë të drogës.

Ai thotë se, edhe sot po kapen sasi të mëdha të drogës në Kosovë, Shqipëri e Serbi, ndërsa me lëvizjen e lirë, kjo drogë do të përfundoj në detin shqiptar.

Postimi i plotë:

«Ballkani i hapur» alias «Trafiquants sans frontières»

«Ballkani i hapur» levizja e lirë e «mallrave» apo e kamioneve siq e thotë Rama, ka qellim levizjen e lirë të sllavëve në detin shqiptar dhe trafiku i lirë i drogës!

Në ballkanin e hapur të Ramës me vendet sllave që Kosova po e tefuzon, që në emër të lëvizjes së lirë të “mallrave” kamioneve, mos vallë kanë për qëllim të dalin në det, apo kush do e kontrilloj drogën kontrabanden.. dmth shit blej, helmo, degjenero rininë me drogë pa pengesa!

Sot, ashtu kështu sot me kufinj, me police, kontrolle kapen cdo dite drogë në Serbi, Shqiperi, Maqedoni, Kosove… e mere me mend tash në ket «balkanin e hapur» të Ramës me vendet sllave nëse do leviznin të lirë «mallrat », pa kontroll te vetura e dhe kamioneve?!

Një ekspert nga policia nderkombetare ka thënë per gazetën zvicerane Le Canton27.ch se në vendet e BE-se kemi vënë kufijtë, ´ schëngeni për vendet e ballkanit për ta ruajtur Evropën nga droga dhe trafiqet e ndryshme me origjine nga Rusia, Serbia, Maqedonia, Shqiperia e Mali i Zi ..kurse ata disa lider në ballkan ne kry me Ramën dhe Vucicin te cilët në emër të «levizjes se lire» i lënë duart e lira mafias për trafiqe të të gjitha llojeve apo siq thuhet «Trafiquants sans frontières»!..

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...