-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Gazetari i njohur i Blick Fabian Vogt dallon dy zhvillime historike: Takimin Trump dhe Kim si dhe murin e Berlinit

Gazetari i Blick Fabian Vogt ndoqi samitin në qendrën e shtypit në Singapor

Kolegu i njohur nga BLICK Fabian Vogt, redaktor si reprotere ka ndjekur nje se ngjarjen me karakter nderkombëtar, por ao ka vequa dy nga ngjarjet me intersante qe mbeten ne histroi, takimin e Trump dhe Kim si dhe murin e Berlinit, ngjarje keto qe ndodhen ne shekullin e kaluar, shkruan gazeta zviceane ne shqip Le Canton27.ch

« Isha jerio nga  5000 gazetarë të tjerë. Kam përjetuar historinë botërore! Kam kaluar samitin i izoluar në qendrën e shtypit në Singapor, disa kilometra larg Hotel Capella. Sidoqoftë, më dukej sikur isha atje drejtpërdrejt.. » ka shkruar ai ne fillim te shkrimit te tij botuar ne Blick me ttiull: Kam përjetuar historinë botërore! (Ich habe Weltgeschichte erlebt! »

Pas muri i Berlinit… ne Singapur kur shtrënguan duar Trump dhe Kim!

Unë e kaloj ditën historike në një dhomë të madhe funksionale. Po ndjek samitin me mijëra gazetarë të tjerë në qendrën e shtypit në Singapor. Unë dhe shumica e 5000 kolegëve të mi nuk erdhëm në Hotel Capella. Sidoqoftë, ne do të jemi dëshmitarë të momentit kur një diktator i Koresë së Veriut takohet për herë të parë me një president amerikan. Ndoshta fillimi do të bëhet për fundin e Luftës 70 -vjeçare Koreane, e cila i ka kushtuar jetën miliona njerëzve.

Kur Kim Jong Un dhe shoqëruesit e tij mbërrijnë në hotelin luksoz Capella në orën 2:27 të mëngjesit, me kohën zvicerane, ne kemi vetëm sy për ekranin. Gazetarët e TV, komentuesit e radios, gazetarët e gazetave dhe kameramanët shikojnë me magjepsje dhjetëra ekranet e mëdha. Biseda pushon, ka ngutje dhe nxitim. Mikrofonët nxirren jashtë, flokët krehen, tastierat kërcasin. Kur shtrëngimi i duarve historike bëhet fakt në 3:05 të mëngjesit me kohën zvicerane, unë shoh një buzëqeshje në shumicën e fytyrave të kolegëve të mi. « E pabesueshme », thotë një gazetar meksikan. « Nuk e besoja deri në fund. » Ai është si shumë të tjerë.

Disa orë më vonë, Donald Trump po mbante konferencën e tij për shtyp kur një gazetar u ul në karrigen e tij para meje. E pyes se çfarë po ndodh. « Koreja e Veriut ka arrestuar disa japonezë. Trump i kishte premtuar Kryeministrit tonë se ai gjithashtu do të fliste me Kim për lirimin e saj. Ai padyshim nuk e bëri atë, » thotë Hajime Misawa, e cila punon për transmetuesin televiziv japonez Mainichi Hōsō. Gjermanishtja e tij është befasuese. « Unë isha vendosur në Berlin për vite dhe raportova për rënien e Murit të Berlinit, ndër të tjera, » më shpjegon ai kur u pyet. « Ky samit këtu mund të kishte bërë diçka të ngjashme. » Vetëm atëherë e kuptoj vërtet: kam përjetuar historinë botërore.

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...