20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Gazetari i njohur i Blick Fabian Vogt dallon dy zhvillime historike: Takimin Trump dhe Kim si dhe murin e Berlinit

Gazetari i Blick Fabian Vogt ndoqi samitin në qendrën e shtypit në Singapor

Kolegu i njohur nga BLICK Fabian Vogt, redaktor si reprotere ka ndjekur nje se ngjarjen me karakter nderkombëtar, por ao ka vequa dy nga ngjarjet me intersante qe mbeten ne histroi, takimin e Trump dhe Kim si dhe murin e Berlinit, ngjarje keto qe ndodhen ne shekullin e kaluar, shkruan gazeta zviceane ne shqip Le Canton27.ch

« Isha jerio nga  5000 gazetarë të tjerë. Kam përjetuar historinë botërore! Kam kaluar samitin i izoluar në qendrën e shtypit në Singapor, disa kilometra larg Hotel Capella. Sidoqoftë, më dukej sikur isha atje drejtpërdrejt.. » ka shkruar ai ne fillim te shkrimit te tij botuar ne Blick me ttiull: Kam përjetuar historinë botërore! (Ich habe Weltgeschichte erlebt! »

Pas muri i Berlinit… ne Singapur kur shtrënguan duar Trump dhe Kim!

Unë e kaloj ditën historike në një dhomë të madhe funksionale. Po ndjek samitin me mijëra gazetarë të tjerë në qendrën e shtypit në Singapor. Unë dhe shumica e 5000 kolegëve të mi nuk erdhëm në Hotel Capella. Sidoqoftë, ne do të jemi dëshmitarë të momentit kur një diktator i Koresë së Veriut takohet për herë të parë me një president amerikan. Ndoshta fillimi do të bëhet për fundin e Luftës 70 -vjeçare Koreane, e cila i ka kushtuar jetën miliona njerëzve.

Kur Kim Jong Un dhe shoqëruesit e tij mbërrijnë në hotelin luksoz Capella në orën 2:27 të mëngjesit, me kohën zvicerane, ne kemi vetëm sy për ekranin. Gazetarët e TV, komentuesit e radios, gazetarët e gazetave dhe kameramanët shikojnë me magjepsje dhjetëra ekranet e mëdha. Biseda pushon, ka ngutje dhe nxitim. Mikrofonët nxirren jashtë, flokët krehen, tastierat kërcasin. Kur shtrëngimi i duarve historike bëhet fakt në 3:05 të mëngjesit me kohën zvicerane, unë shoh një buzëqeshje në shumicën e fytyrave të kolegëve të mi. « E pabesueshme », thotë një gazetar meksikan. « Nuk e besoja deri në fund. » Ai është si shumë të tjerë.

Disa orë më vonë, Donald Trump po mbante konferencën e tij për shtyp kur një gazetar u ul në karrigen e tij para meje. E pyes se çfarë po ndodh. « Koreja e Veriut ka arrestuar disa japonezë. Trump i kishte premtuar Kryeministrit tonë se ai gjithashtu do të fliste me Kim për lirimin e saj. Ai padyshim nuk e bëri atë, » thotë Hajime Misawa, e cila punon për transmetuesin televiziv japonez Mainichi Hōsō. Gjermanishtja e tij është befasuese. « Unë isha vendosur në Berlin për vite dhe raportova për rënien e Murit të Berlinit, ndër të tjera, » më shpjegon ai kur u pyet. « Ky samit këtu mund të kishte bërë diçka të ngjashme. » Vetëm atëherë e kuptoj vërtet: kam përjetuar historinë botërore.

 

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...