22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Gazeta zvicerane: Shqipëria e rrënuar nga trafiku i drogës

Bernë, 1 janar -Nuk ka jave qe t’mos shkruajne gazetat zvicerane apo ato nga vendet e e BE-së për arrestime apo trafikun e droges si ne Shqiperi po ashtu edhe ne vendet evropiane, ketu duke permendur Lazartin dhe Qeverine e Edi Ramës

Njera nga gazeta zvicerne Le Temps qe ka shkruar për trafikun e drodes ne Shqiperi para syve te Qeverisë Rama ka shkruar nje sjhrkim me titull: “Shqipëria e rrënuar nga trafiku i drogës”, trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipa sLe Temps “prodhimi i kanabisit po shpërthen në Shqipëri, me bashkëfajësinë e dukshme të qeverisë socialiste të Edi Ramës. Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane fillojnë të ngrenë tonin ..”

Kodrat që rrethojnë qytetin tregtar të Lazaratit në Shqipërinë jugore kanë pasur prej kohësh privilegjin të furnizojnë tregun rajonal të kanabisit. Ky monopol mori fund në vitin 2014, kur policia nisi një bastisje në fshatin e madh, një vit pas ardhjes në pushtet të kryeministrit socialist Edi Rama, i cili u rinovua triumfalisht qershorin e kaluar. Shkatërrimi i “kalasë së kanabisit” të Lazaratit pati pasoja të padëshiruara: prodhimi u përhap me shpejtësi në të gjithë Shqipërinë, në luginat e thella në veri të vendit.

Sipas të dhënave të Guardia di Finanza, policia doganore italiane e cila ka një mision në Shqipëri që nga viti 1997, në vitin 2016 u shkatërruan 743,000 bimë, kundrejt vetëm 46,000 në 2014 dhe, sipas ekspertëve, shkatërrimi prek mesatarisht 10% të sipërfaqeve të kultivuara. Në mal, fshatarët braktisin tokën e tyre, duke preferuar të punojnë në plantacione, ku mund të fitojnë 20 euro në ditë. Prodhimi eksportohet më pas në Itali dhe në një masë më të vogël në Greqi.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...