-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Gazetat zvicerane: Një ndërmjetës i njëanshëm është i destinuar të dështojë

Kryediplomati i BE-së Josep Borrell dëshiron paqen në Ballkan dhe po mbështetet në mënyrë të njëanshme te presidenti serb Aleksander Vuçiç. Por kjo ka dështuar në të kaluarën. « Një ndërmjetës i njëanshëm është i destinuar të dështojë » (Ein einseitiger Mediator muss scheitern)  me ket tiull ka shkruar sot gazeta e njohur zvicerane Tages Ainzeger, Der Bund etj..duke e paraqitur Borellin si proserb, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta zvicerane Der Bund: Josep Borrell ka nevojë dëshpërimisht për një fitore. Në vend të kësaj, kryediplomati evropian është fytyra e dështimit të BE-së në Ballkan, veçanërisht kur bëhet fjalë për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Këtë javë, spanjolli ftoi presidentin serb Aleksander Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në një takim të krizës në Bruksel me një njoftim të shkurtër. Formalisht, bëhet fjalë për zbutjen e një konflikti për njohjen reciproke të targave të makinave, i cili ka dhjetë vjet që digjet dhe tashmë po kërcënon të përshkallëzohet sërish rrezikshëm. Pas tetë orësh ata u ndanë pa rezultat.

Kosova është i vetmi vend ballkanik që ende pret përfundimin e vizave

Një president dhe një shef i qeverisë ulen së bashku për tetë orë për një konflikt për targat e makinave dhe nuk mund të gjejnë një zgjidhje. Në pamje të parë kjo tingëllon absurde. Josep Borrell më pas nuk e fshehu zhgënjimin e tij dhe fajësoi për këtë siklet kryeministrin e Kosovës. Kryediplomati evropian po ia lehtëson gjërat shumë vetes. Brukseli është kryesisht përgjegjës për këtë dështim. BE-ja mbështetet në mënyrë të njëanshme te njeriu i fortë në Beograd dhe proteston vetëm me mirësjellje nëse Serbia nuk pranon sanksionet kundër Rusisë dhe madje gjykon Vladimir Putinin. Aleksander Vuçiq mund ta kthejë Beogradin në një portë për emigrantët nga gjysma e botës në rrugën e tyre drejt Evropës dhe BE-ja heziton të reagojë.

Është më e lehtë të bësh presion ndaj kreut të qeverisë së Kosovës si një partner gjoja më i dobët. Kosova është një shtet i ri në harresë. Si i vetmi vend ballkanik, Kosova është ende në pritje të përfundimit të kërkesës për vizë për hyrje në zonën Shengen. Përfaqësuesi i jashtëm Josep Borrell e ka hedhur poshtë rolin e tij si ndërmjetës neutral. Targat tregojnë vetëm një konflikt më të thellë për njohjen e Kosovës, të cilin Serbia ka refuzuar ta bëjë, edhe më shumë se 20 vjet pasi trupat e saj u tërhoqën nga provinca e ish-Jugosllavisë.

Në atë kohë, NATO-ja e detyroi këtë tërheqje me sulmet e saj ajrore për t’i dhënë fund shtypjes së shumicës shqiptare atje dhe spastrimit etnik të kryer nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit. Rastësisht, presidenti aktual i Serbisë në atë kohë ishte ministri i propagandës së Millosheviqit, i cili më vonë vdiq nga një atak në zemër në një qeli në Hagë si i akuzuar për krime lufte. Dhe Albin Kurti u deportua në Serbi si i burgosur politik gjatë sulmeve ajrore të NATO-s. Vlen të kujtohet se kur dy kundërshtarët janë ulur sot në tryezë me kryediplomatin e BE-së.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...