3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Gazeta zvicerane: Vucic, si minister i Millosheviçit vendosi gjoba ndaj gazetarëve dhe hoqi licencat e transmetuesve të pavarur

Shteti duhet të lejohet të blejë tituj të mediave private: Presidenti serb Aleksandar Vuçiq po përpiqet për fuqi totale mediatike
Kritikët shohin një strategji të qeverisë për të margjinalizuar titujt e pavarur ose për t’i heshtur plotësisht, shkruan NZZ, let jelke gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.cb

Për presidentin serb Aleksandar Vuçiq, politika mediatike ka një qëllim kryesor: kontrollin e opinionit publik. Si një ministër i ri i informacionit nën Slobodan Millosheviçin në vitet 1990, ai vendosi gjoba ndaj gazetarëve kritikë ndaj qeverisë dhe hoqi licencat e transmetuesve të pavarur. (Als junger Informationsminister unter Slobodan Milosevic liess er in den 1990er Jahren Bussgelder gegen regierungskritische Journalisten verhängen und entzog unabhängigen Sendern die Lizenz.)

Tabloide shumë të zhurmshme

Në fakt, në Serbi, titujt e tabloideve luajnë një rol jashtëzakonisht të madh – si në televizion ashtu edhe në shtyp, duke u mbështetur në info-argëtimin më të mirë dhe duke ushqyer një humor të njëanshëm në favor të qeverisë, sipas NZZ.

Prej disa kohësh, organizata joqeveritare CRTA ka publikuar çdo mëngjes një përmbledhje të faqeve të para, duke nxjerrë në pah narrativat që kontrollohen nga lart, shton gazeta. Për shembull, kjo u bë e dukshme kohëve të fundit pas sulmit të armatosur në një patrullë policore në veri të Kosovës, kur sulmuesit pothuajse unanimisht u prezantuan si dëshmorë, thuhet në tekstin e gazetës zvicerane.

Në tekstin e NZZ-së thuhet gjithashtu se një ditë para votimit parlamentar, KRRT-ja dhe organizata të tjera civile nisën një peticion kundër ligjeve të reja për median dhe se në vetëm pak orë u mblodhën mbi 7000 nënshkrime.

Ekziston një shqetësim i madh, thuhet në tekst, se tani zërat e pavarur do të jenë edhe më të vështirë të dëgjohen në Serbi.

Në tekstin e NZZ-së thuhet gjithashtu se një ditë para votimit parlamentar, KRRT-ja dhe organizata të tjera civile nisën një peticion kundër ligjeve të reja për median dhe se në vetëm pak orë u mblodhën mbi 7000 nënshkrime.

Ekziston një shqetësim i madh, thuhet në tekst, se tani zërat e pavarur do të jenë edhe më të vështirë të dëgjohen në Serbi.Pas shkollez shkjonmi bashk

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...