18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Gazeta zvicerane: Vucic, si minister i Millosheviçit vendosi gjoba ndaj gazetarëve dhe hoqi licencat e transmetuesve të pavarur

Shteti duhet të lejohet të blejë tituj të mediave private: Presidenti serb Aleksandar Vuçiq po përpiqet për fuqi totale mediatike
Kritikët shohin një strategji të qeverisë për të margjinalizuar titujt e pavarur ose për t’i heshtur plotësisht, shkruan NZZ, let jelke gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.cb

Për presidentin serb Aleksandar Vuçiq, politika mediatike ka një qëllim kryesor: kontrollin e opinionit publik. Si një ministër i ri i informacionit nën Slobodan Millosheviçin në vitet 1990, ai vendosi gjoba ndaj gazetarëve kritikë ndaj qeverisë dhe hoqi licencat e transmetuesve të pavarur. (Als junger Informationsminister unter Slobodan Milosevic liess er in den 1990er Jahren Bussgelder gegen regierungskritische Journalisten verhängen und entzog unabhängigen Sendern die Lizenz.)

Tabloide shumë të zhurmshme

Në fakt, në Serbi, titujt e tabloideve luajnë një rol jashtëzakonisht të madh – si në televizion ashtu edhe në shtyp, duke u mbështetur në info-argëtimin më të mirë dhe duke ushqyer një humor të njëanshëm në favor të qeverisë, sipas NZZ.

Prej disa kohësh, organizata joqeveritare CRTA ka publikuar çdo mëngjes një përmbledhje të faqeve të para, duke nxjerrë në pah narrativat që kontrollohen nga lart, shton gazeta. Për shembull, kjo u bë e dukshme kohëve të fundit pas sulmit të armatosur në një patrullë policore në veri të Kosovës, kur sulmuesit pothuajse unanimisht u prezantuan si dëshmorë, thuhet në tekstin e gazetës zvicerane.

Në tekstin e NZZ-së thuhet gjithashtu se një ditë para votimit parlamentar, KRRT-ja dhe organizata të tjera civile nisën një peticion kundër ligjeve të reja për median dhe se në vetëm pak orë u mblodhën mbi 7000 nënshkrime.

Ekziston një shqetësim i madh, thuhet në tekst, se tani zërat e pavarur do të jenë edhe më të vështirë të dëgjohen në Serbi.

Në tekstin e NZZ-së thuhet gjithashtu se një ditë para votimit parlamentar, KRRT-ja dhe organizata të tjera civile nisën një peticion kundër ligjeve të reja për median dhe se në vetëm pak orë u mblodhën mbi 7000 nënshkrime.

Ekziston një shqetësim i madh, thuhet në tekst, se tani zërat e pavarur do të jenë edhe më të vështirë të dëgjohen në Serbi.Pas shkollez shkjonmi bashk

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...