20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Redaksia “Le Canton27” i shkruan letër shefit të FIFA-së: Mos i mbyllni sytë para dhunës dhe racizmit serb në Katar

Bernë, 4 dhjetor -Në eventin botëror Zvicra-Serbia para syve te botës bëhen thirrje raciste për të vrarë e zhdukur shqiptarët. Kurse FIFA heshte?! Giovanni Infantoni nuk te duhet te mos mylle sytë, nese nuk eshte proserbe ai duhet te reagoj urgjent dhe nderrmer masa ndeshkimore nga ekipit dhe dhe Serbisë, njëkohesisht per ta ruajtur kredibilitetin e FIFA-s

Ndalesa e FIFA-s shqiptarëve të bëjne simbolin e tyre kombetar (shqiponjen) nuk ishte lajm i mire për ndeshjen e 2 dhjetorit mes Zvicres dhe Serbise ne Katar ku ndeshja ishte me shume se loje, kishte dhune, malltretim, terror psikologjik, presion, recizem serb ndaj ftubollisteve zviceranë (shqiptarë para syve te FIFA-s. Në eventin boteror Zvicra-Serbia para syve te botes bëhen thirrje raciste për të vrarë e zhdukur shqiptarët. Sjelljet arrogante te ekipit nga Beogradi dhe tifozeve serbe u gjykuan dhe u kritikuan dje deh sot nga mediat boterore, por jo edhe nga FIFA e as nga shefi i saj Infantino, thuhet ne fillim te letres nga redaksia e gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch derguar patronit te FIFA-s Giovanni Infantino.

Ja disa fakte

Aucune description disponible.Turp, FIFA heshte para ketij akti: Futbollistët e Serbisë me direktiva u futën në fushën e lojës. Disa prej tyre e kishin për qëllim që të provokonin kapitenin Granit Xhakën, disa herë i shkuan ashpër në lojë. Direktivat e tyre ishin që të provokojnë edhe Xherdan Shaqirin. Si Xhakën dhe Shaqirin, t’i provokojnë që të ndëshkohen me kartona të kuq.

Turp, FIFA heshte para ketij akti: Futbollisti Nikola Milenkoviqi ka provokuar rëndë Granit Xhakën, ndërsa disa të tjerë iu turren djalit nga Kosova. Një fotografi që paraqet një fakt shumë interesant edhe për FIFA-n, portieri i Serbisë. Vanja Milinkoviq Saviq, e kapi për fyti Granit Xhakën.

Turp, FIFA heshte para ketij akti: Çudi se si se Vanja Milinkoviq Saviq ka shpëtuar pa u ndëshkuar me karton të kuq, ky gjest i tij i ulët duhet të dënohet rëndë nga FIFA. Serbët rrethojnë Xhakën sypatrembur, këto provokime serbe i pa e gjithë bota.

Turp, FIFA heshte para ketij akti: “Vrite, vrite shqiptarin” ishin thirrjet në kor nga tifozët serb edhe pse spikeri zyrtar në stadium i bëri thirrje atyre të ndalin të gjitha ofendimet dhe gjestet diskriminuese!


Aucune description disponible.Turp, FIFA heshte para ketij akti:
Trajneri i Serbisë, Dragan Stojkoviç ka kryer veprime raciste në fushë, teksa është parë e degjuar (VIDEO ekziston) që pas golit të dytë të Serbisë të festojë duke sharë shqiptarët. »

Me 2 dhjetor në Katar u zhillua ndeshja me e shikuar ne botorin 2022 ku Zvicra shenoi fitore 3:2 duke eliminuar Serbine. Këte rast serbët e shfrytëzuan rastin, si gjithmonë, që para botës agresiv dhe problematik me provkoime te tyre jo vetem, ne politike, por edhe ne sport, ne kete rast ne futboll siq u deshmua ne Katara. Atë që Serbia e manifestoi me 2 dhjetor ne Katar përballe Zvcires, nuk është punë futbolli.

Pra siq u deshmuar dhe u pa para syve te botes (por jo edhe te FIFA-s dhe Infantinos) me 2 dhjetor nuk kishte urrejtje ndaj Zvicres as zviceraneve, ndyshe ata do te sulmoheshin , do te kercnoheshin apo fyheshin ne baza nacionale. Urrejtja e serbëve ndaj shqiptarëve është institucionale dhe tradicionale. Suksesi i shqiptarit është poshtërim për serbin. Kjo nuk durohet në Serbinë e infektuar nga e keqja dhe racizmi.

Po nëse ky racizem eshte tek serbet, nuk eshte e domosdoshme qe edhe FIFA apo Infantino te infektohet apo solidatizohet me kete urrejtje dhe racizem serbe! E themi kete sepse as Infantino e as FIFA deri tash nuk ka reaguar ndaj kercnimeve, sulmeve, fyerjeve serbe ne ndeshjen mes Zvicres dhe Serbisë?!

Per fund, thene shkurt, fyerja dhe racizmi ndaj nje ekipi, anetare e FIFA-s ne ketë rast te Kosovës, eshte fyerje edhe për vete FIFA-n nese nuk ndeshkohet ekipi serbe, së paku te dinstancohet, bile për te treguar publikisht FIFA dhe Infantioni se nuk jane proserbe!

The Swiss newspaper in Albanian « Le Canton27 » writes a letter to the head of FIFA: Do not close your eyes to Serbian violence and racism in Qatar

Le journal suisse en albanais « Le Canton27 » écrit une lettre au chef de la FIFA : Ne fermez pas les yeux sur la violence serbe et le racisme au Qatar

Die albanischsprachige Schweizer Zeitung « Le Canton27 » schreibt einen Brief an den Fifa-Chef: Verschließt nicht die Augen vor serbischer Gewalt und Rassismus in Katar

 

Aucune description disponible.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...