2.4 C
Berne
lundi 6/02/2023

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit-2022”

Bernë, 6 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin e NATI-t Granit Xhakën.

Redaksia e gazetës Le Canton27.ch » si medium i vetem zviceran i ketij lloji në gjuhen shqipe në Zvicer dhe perendim sot ka bere përzgjedhjen e saj për Granit Xhakën, jo vetëm si shembull integrimi, por edhe për shkak rolit dhe kontributit te tij si futbollist dhe si kapiten i kombetares helvetike i cili bashke me shoket e tij ka bere avancimin e futbollit zviceran në arenën ndërkombëtare e cila po shenon suksese ne kapionin botëror.

Granit Xhaka (lindur më 27 shtator 1992 në Basel) është një futbollist zviceran. Ai ka pasur disa role ne fushen e gjelbert, mesfushor qendror, mbrojtës apo sulmues.

Para gazetes sonë Le Canton27.ch, në vitin 2017, Xhaka u nderua si futbollisti zviceran i vitit.

Granit Xhaka është djali i prindërve shqiptarë të ardhur nga Kosova. Babai i tij eshte Ragip Xhaka, nje i perndejkur i burgosur politik nga regjimi serb i Miloshevicit.

Granit Xhaka u rrit me vëllain e tij të madh Taulantin, i cili është gjithashtu një futbollist profesionist, por luan për kombëtaren shqiptare. Në Kampionatin Evropian 2016, vëllezërit u takuan në një ndeshje ndërkombëtare në fazën e grupeve më 11 qershor, të cilën Zvicra e fitoi 1-0.

Në moshën katër vjeçare, Granit Xhaka u mor nga babai dhe vëllai i tij për t’u stërvitur në FC Concordia Basel. Në janar 2003 ai kaloi në departamentin e të rinjve të FC Basel. Tre vjet më vonë ai luajti për ekipin e tyre U-21. Në vitet 2008-2010 ai luajti mbi 50 ndeshje dhe duke shënuar mbi 20 gola.

Ne shtatorin e vitit 2020 mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka zghidhet kapiten i ri i Kombëtares së Zvicrës. Kapiteni i Natit, Granit Xhaka, bëhet baba për herë të dytë me 24 Prill 2021.

Edhe me te njohur futbollisti zviceran Granit Xhaka e beri loja e fundit në Katar me 2 dhjetor, i cili manegjoli ne mënyre te shkelqyeshme ndeshjen duke i sjellur fitore Zvicres (3:2) kunder Serbise, te cilin vend e eleminoi nga botërori. Për keto merita FIFA e shpalli Granit Xhakën si lojtari i ndeshjes Zvicër-Serbi!

Meqenëse Granit Xhaka aktualisht gjendet ne boterorin në Katar, kjo mirënjohje nga redaksia jonë ne mënyre solemne do t’i jepet pas kthimit te tij nga Doha në Zvicër. Cmimi z.Xhaka do t’i dorëzohet nga gazetari yne i njohur nderkombëtar Nefail Maliqi qe drejton gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Duhet theksuar se gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch me cmin e sja tradicional per cdo vit shpall nga nje Personalitet të Vitit, cofe ai kombetar apo nderkombëatr qe i kane kontribuar vancimit te paqes, demokracise, sportit apo ne sfera t endyrshe t ekultuires dhe biznesit shembull këta të integrimi dhe qe u bene ura miqesie mes zviceraneve dhe shqiptareve.

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch kishte shpallur personalitete të vitit presidenten e Kosoves dr.Vjosa Osmani, para dy vitesh ish-presidenten e Zvicrës, Micheline Calmy-Rey për rolin e cila si shefe e diplomacise zvicerane i kontrboi avancimit te procesve paqesore dhe demokratike nga nga KS i OKB-së ku per here te pare ambasadori zviceran përmendi fjalen pamvaresi për Kosovë, q eme vone ne vitin 2018 u be realitet pamavraesi de facto de jure e njohur po atë vit nga Zvicra

Derniers articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...