-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Gazeta zvicerane: Mbi 500 shqiptarë në Zvicër vdiqën nga Covid-19

Bernë, 14 shtator  –Shifrat e te vdekurve dhe te infektuarve nga COVID-19 ne Zvicer janë alarmane, cka duket se koronavirusi ka kekruar azil ne Zvicër!  Qe një vit që kur nisën viktimat e para në ket vend, sot ky numer ka arritur në 10’951 të vdekur dhe 808’000 te infektuar.

Pandemi vdekjeprurese e shekullit  (COVID-19) sikur ne gjithë planetin edhe në Zvicer nuk po zgjedhe viktimat, as per nga kombi, ngjyra apo feja..Koronacirusi ka prekur me të madhe edhe qytetaret shqiptare, si nje komunitet me i madh në Zvicër.

Cyrihu, qyteti ku me se shumti (mbi 200) vdcen nga koronavitusi 

Më tej 20min.ch, duke ju referuar gaztees zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, ka shkruar se koronavirusi në Zvicër deri më tani i ka kushtuar jetën mbi 500 shqiptarëve në Zvicër dhe i referohet shifrave nga spitalet, mjekët shqiptarë dhe transportet e trupave. Rreth një e treta e të gjithë shqiptarëve në Zvicër ishin vaksinuar. (Wie die Zeitung weiter berichtet, hat das Coronavirus in der Schweiz bisher über 500 Albanerinnen und Albaner in der Schweiz das Leben gekostet und bezieht sich auf Zahlen von Krankenhäusern, albanischen Ärzten und Leichentransporten. )

Gazeta ne fjalë ka kerkuar të ruhet miqësia e mirë midis Shqipërisë dhe Zvicrës. Ndalimi i Festivalit Alba ose ndalimi i hyrjes për njerëzit e pavaksinuar nuk duhet të jetë një arsye për të minuar marrëdhëniet e mira shqiptaro-zvicerane, ka shkruar gazeta 20Min.ch dhe Le Canton27.ch

Sipas gazetës zvicerane në shqip “Le Canton27.ch” ne Zvicer mbi 500 shqiptarë kane vdekur nga koronavirusi me 18.750 tjere jane te infektuar.

Sipas burime te redaksise së gazetës zviceran ne shqip Le Caton27.ch viktimat dhe te prekurit nga kjo pandemi jane kryessiht ne rajoni i kantonit të Zurichut (rreth 200 viktima), pastaj nga kantoni i Gjenevës (mbi 100 ) kantoni i Vaudit rreth 120, kantoni i Tichinos me rreth 40 raste) , rajone keto qe kufizohen me Italinë, Francen dhe Gjermaninë vende keto qe ishin me te goditurat ne Evropë nga COVID-19.

“Pikellim” eshte kompania e njohur shqiptare ne perendim e cila bene Transportin e Kufomës nga Zvicra, Gjermani dhe vendet tjera evropiane drejt vendlindjes (Kosovë, Maqedoni, Shqipëri, Mal të Zi, Luginën e Preshevës dhe Sanxha.

Fatmir Elezi nga “Pikellimi”, koimpani kjo e njohur në perendim për transportin e kufomave ne vendilndje. Elezi duke ngushëlluar familjet e viktimave, ka deklaruar sot për gazetenzviceran ne shqip Le Canton27.ch se “Kompania jone vepron me te madhe edhe ne Zvicër. Rrjeti ynë është në dispozicion 24 orë çdo ditë nga të gjitha qytetet e Zvicrës. Mundem te them se rreth 50-60 kufoma ne muaj dergonim për Kosovë apo Maqedoni dhe viset tjera shqiptare kur pushtoi me te madhe pandemia e COVID-19  planetin dhe Evropën. Nga ky numer 10-12 kufoma jane viktimë nga koronavirusit. Ndersa sivjet kjo situate fatmiresisht eshtge lehtesuar se sa ne vitin e kaluar, ne muajt e pare të panedisë..” Ngjajshem na ka then edhe Astrit Salihu nga kompania transportuese “Atdheu”.

Komuniteti shqiptar ne Zvicër mobilizohet për vaksionim! Deri tash janë vaksionuar rreth 30 % apo mbi 60 mije shqiptarë

Sikur në vendet tjera evropiane edhe Zvicra me 8.545.000 banore ka shënuar shifra tragjike qe koronavirusi ju mori jetën e mijëra qyetatareve të ketij vendi (Te vdekur:10,472 dhe të infektuar: 625.000)

Nga numri i përgjithshëm i popullisise ne Zvicër 3.2 % jane albanofon (shqiptare) kryesisht nga Kosova, Maqedonia Veriore, Lugina e Presheves, Shqiperia e Mali i Zi.

Që nga 2 shtator 2021, OFSP vlerëson se 5.1 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine dhe për këtë arsye kanë të paktën imunitet të pjesshëm kundër Covid-19. Kjo përfaqëson 59% të popullsisë së vendit. Kurse nga 21 korriku, 8,747,637 doza vaksine janë administruar në Zvicër dhe 3,985,251 persona janë imunizuar plotësisht qe don ter tjhote 48.9% e popullsisë është plotësisht e vaksionua. Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne mesin e ketyre te vaksionuarave jane edhe mbi 60 mije shqiptare apo 30%, kryesisht nga Kosova dhe viset tjera te ballkanitAucune description disponible.

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...