12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Gazeta zvicerane: Aktoret dhe regjisorja Luana dhe Lulzim Bajrami, Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj i japin hijeshi “Kodrës ku gjëmojnë luaneshat”

Në një fshat të Kosovës, tre miq të pandarë po luftojnë, në ankth për t’u pranuar më në fund në universitet. Sipas « Tribune de Genève » aktoret dhe regjisorja Luana dhe Lulzim Bajrami, Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj i japin hijeshi “Kodrës ku gjëmojnë luaneshat”, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Zgjedha patriarkale i mbyt, mungesa e horizontit i shtyp pavarësisht peizazheve sublime të fshatit, festat shtrihen në kotësi ankuese.

Një thyerje e vogël do të prishë ngrohtësinë. mund ta ndjesh edhe në flladin që rrëmben flokët e vajzave të reja – interpretuar nga aktoret e lulëzuara, Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj. Nuk mungojnë stereotipet tek “Kodra ku gjëmojnë luaneshat”, dhe që nga titulli.

Por ruani (pak) 18 vitet e regjisores, aktores Luàna Bajrami e zbuluar nga “L’heure de la sortie” (2018) e cila tashmë jeton në Paris, e emancipuar nga adoleshenca. Ndjenjat e mira, dëshirat e revoltës, vëllazëria e kultivuar dhe burimet e tjera njerëzore prodhojnë pak filma të mëdhenj. Një tjetër klishe, është e vërtetë.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...