1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Gazeta spanjolle: Filmi kosovar rihap plagët e luftës 20 vjet më vonë

Bernë, 7 mars -« Filmi kosovar rihap plagët e luftës 20 vjet më vonë » (Una película kosovar reabre las heridas de la guerra 20 años después) eshte ky titulli i azetzes spanjohelle Diariovasco, ku regjisori i filmit jep nje mesdzahe se Lufta nuk i sjell dobi askujt, në Ukrainë, në Kosovë, askund.., citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Plagët e luftës në Kosovë rihapen dy dekada më vonë, përmes historisë së vërtetë të Fahrije Hotit. Një grua që vetëm 28 vjeçe humbi bashkëshortin në vijën e parë të frontit. Për të ecur përpara, Hoti krijoi kooperativën e parë bujqësore për gratë në vend, duke thyer normat e një shoqërie patriarkale.

Ja çfarë tregon ‘Hive’, shumë më tepër se një film, regjisori i tij synon të dërgojë një mesazh shprese dhe ndërgjegjësimi shoqëror: « Lufta nuk i sjell dobi askujt, në Ukrainë, në Kosovë, askund. Janë njerëzit që Ai do të shkojë. përjetojnë këto pasoja dhe duhet të flasim për këtë”, thotë Blerta Basholli, e cila ka firmosur edhe skenarin e filmit.

Ashtu si Hoti, edhe Basholi vuajti tmerret e luftës, e cila u detyrua të largohej nga shtëpia e saj në moshën 16-vjeçare kur shpërtheu konflikti me Serbinë. Filmi u prezantua në edicionin e fundit të Sundance dhe fitoi tre çmime.

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...