2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Le Canton27.ch nga Praga: Nesër në kryeqytetin Cek mbahen samiti Europian. Merre pjesë edhe presidentja shqiptare Dr.Vjosa Osmani ne mesin e 44 liderëve boteror

Pragë, 5 tetor -Ketu ne kryeqytetin cek, në Pragë 24 ore para samitit evropian gjithecka eshte gati, ku qyteti eshte i blinduar nga forca te mëdhe nga  policia bashke me snaiperë i dhe ushtar për te pritur 44 liderë të gjitha shteteve evropiane. Ketu pos presidentes shqiptare nga Kosova dr.Vjosa Osmani, ne kete samit evropian do marre pjese edhe kryeministirt Edi Rama, njofton drejpersedrejti nga Praga i derguari special i gazetës zvicerane Le Canton27.ch ne samitin e Prages.

Lideret evropian koke me koke për dy dite rresht (6 dhe 7 tetor) në Pragë të Çekisë do të diskutojne për luftën në Ukrainë dhe për implikimet e saj në fusha të ndryshme të politikave. BE ka ftuar 17 vende jo anëtare në samitin e Pragës, të pranishme edhe vendet e Ballkanit PerëndimorNë samitin joformal të Komunitetit Politik Evropian më 6 tetor në Pragë të Çekisë do të jenë të ftuara edhe vendet e Ballkanit Perëndimor,

Sipas gazetes zvcerne Le casnton27.ch motja e ketij samitit evropian ne Prage do te je: Paqja dhe siguria, energjia, ndryshimet klimatike, situata ekonomike, si dhe migracioni dhe mobiliteti”, janë temat që do të diskutohen në takim.

Temat tjera te takimit do të jenë po ashtu: Paqja dhe Siguria, Energjia, klima dhe situata ekonomike. Tryeza nis punimet në 13:00 dhe mbyllet me konferencën për mediat pas orës 19:30. Pjesëmarrëse do të jenë vendet e Bashkimit Europian, vendet aspirante për në BE, Ballkani Perëndimor dhe aleatë të BE.

Bashkësia Politike Evropiane është një platformë e re për liderët evropianë. A do të kthehet ky forum në alternativë për zgjerimin e BE-së? Presidenti Macron dhe kancelari, Scholz thonë jo.

Përveç Shqipërisë, pjesë e takimit do të jetë edhe Kosova, Britania e Madhe dhe Ukraina. Ndërsa gjatë këtij takimi do të ketë takime bilaterale mes krerëve të vendeve të caktuara, sipas vullnetit të palëve.

Zyrtarë të BE-së thonë se ftesat u janë dërguar liderëve të 44 shteteve evropiane, dhe pothuajse nga të gjithë ka pasur përgjigje pozitive. Ky takim do të shfrytëzohet edhe për të prezantuar ‘Bashkësinë Politike Evropiane’, një ide kjo e promovuar nga presidenti francez Emmanuel Macron. Bashkësia Politike Evropiane është një platformë e re për liderët evropianë që të takohen një apo dy herë brenda vitit për të diskutuar për çështjet kryesore.

Ftesat u janë dërguar liderëve të 44 shteteve evropiane, dhe sipas diplomatëve të BE-së, ka pasur “përgjigje pozitive nga të gjithë, por disa nuk kanë kthyer ende përgjigje përfundimtare”. Merret vesh se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ende po heziton, sikurse homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, do t’u adresohet të pranishmëve përmes video-lidhjes për shkak të situatës së sigurisë në shtetin e tij dhe në vend të tij, në Çeki do të udhëtojë kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal. Këshilltarët e 44 liderëve janë takuar në Bruksel më 29 shtator. Prandaj, prospekti që liderët do të marrin pjesë është pozitiv, marrë parasysh edhe faktin që ministrat e Jashtëm nuk lejohet që të paraqiten si zëvendësues të liderëve të shteteve në këto takime. Afati i fundit për të konfirmuar pjesëmarrjen është po ashtu gjeneroz: kur të nisë takimi në orën 13:00 të 6 tetorit…

Pjesëmarrësit e ftuar të marrin pjesë në këtë takim të parë të Komunitetit Politik Evropian:

 • 27 shtetet anëtare të BE-së
 • Shqipëria
 • Armenia
 • Azerbajxhani
 • Bosnje Hercegovina
 • Gjeorgjia
 • Islanda
 • Kosova
 • Lihtenshtajni
 • Moldavia
 • Mali i Zi
 • Maqedonia e Veriut
 • Norvegjia
 • Serbisë
 • Zvicra
 • Turqia
 • Ukraina
 • Mbretëria e Bashkuar
 • Presidenti i Komisionit Evropian
 • Presidenti i Këshillit Evropian

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...