22.3 C
Berne
mardi 18/06/2024

Gazeta Le Canton27.ch fton 10 milionë shqiptare në Evropë të votojnë sonte në Eurovision për Anxhela Peristerin (02) dhe Gjon Muharremaj (11)

Bernë, 22 maj -Sonte 22 maj 2021 në festivalin e kenges nderkombetar Eurovision do të përballen 25 konkurrentë të tjerë nga e gjithë Evropa. Kjo finale do të transmetohet në tv tona kombëtare (RTSH) dhe tv zviceran (RTS) nga ora 21:00. Me këtë rast gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch 24 orë para finales se  sontme përmes një apeli ka ftuar Shqiperinë, Kosoven dhe diasporen shqiptare për të votuar kengetarin Gjon Muharremaj!

Sipas kesaj gazete, me fitoren e Gjonit fiton jo vetem Zvicra por dhe shqiptaret! Si thonë, me nje gjuajtje – dy goditje, apo si thone zviceranë: Me një gure-dy goditje (On fait d’une pierre deux coups!). Qysh tahs verejet një mobilizim i mire i shqiptareve ne Zvicer dhe diaspore per te votuar me te miret kandidatë Zvicres: Gjon Muharremaj (Gjon’s Tears) dhe ate nga Shqiperia: Anxhela Peristerit ne mbremjen e sontme te Eurovisonit ka shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Votoni nr.11 Gjon Muharremaj (Gjon’s Tears) – Krenar qe jem në Zvicer, krenar qe jem shqiptare!

Në nr e shtetit përkatës poshte siq po e shifni figuron Shqiperia mer nr.02 dhe Zvicra me nr.11 në momentin që fillon votimi dhe nr i telefonit shfaqet në ekran! Nga një telefon mund të votohet deri në 20 herë.

Anxhela Peristerit që përfaqëson Shqipërinë me këngën “Karma”. Përpos Peristerit, në festivalin e këngës është dhe një tjetër shqiptar, që përfaqëson Zvirën. Bëhet fjalë për Gjon Muharremaj (Gjon’s Tears), i cili është po ashtu në finale dhe është pëlqyer shumë. Gjon Muharremaj është 22 vjeçar, është me prejardhje shqiptare, me prindër nga Kosova dhe Shqipëria, por që është rritur në Zvicër.

Për herë të parë në njëmbëdhjetë vjet, Zvicra po paraqet përsëri një titull francez. “Tout l’univers” do të thotë “I gjithë universi”. Bëhet fjalë për mbajtjen e shpresës së dashurisë pavarësisht kaosit në botë. Gazeta Le Canton27.ch fton 10 milionë shqiptare në Evropë të votojnë sonte në Eurovision për Anxhela Peristerit (02) dhe Gjon Muharremaj (11)

Keshtella Pepshi: Cifti shqiptaro-zviceran mbrëme qe shkelqyen ne sallen e “Eurovision” emocionuan dhe bënë krenarë neve shqiptarët ne ballkan, në Zvicër dhe diasporë..

Keshtjella Pepshi - Home | FacebookNë skenën e madhe të “Ahoy Arena” janë ngjitur plot 17 artistë nga 17 shtete të vendev te ndryshme evropiane, në mesin e tyre dy këngëtarë shqiptarë. Në festivalin nderkombëtar te kenges “Eurovision”, Shqipëria mori shumë duartrokitje në performancën e saj nga Anxhela Peristeri. Nata e dytë e Eurovision-it, Shqipëria e 11-ta në renditje, Zvicra me përfaqësues shqiptar Gjon Muharrmaj e 16-ta u kualifikuan në finale.

Keshtella Pepshi për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thenë se “Cifti shqiptaro-zviceran mbrëme qe shkeleque ne sallen e “Eurovisionit” emocionuan dhe na bënë krenarë neve shqiptarët ne ballkan, në Zvicër dhe diasporë..” . Se vota e diaspores shqiptare po bën ndryshimin jo vetem ne politike, por edhe ne evenemente kulturore, deshmoi mbreme edhe ne Festivalin nderkombëtar te kenges Eurovision ne Kopenhagë. Do përkujtuar se sot diaspora shqiptare eshte me fuqishme ne Evropë me mbi 1 milionë qytetare shqiptarë nga ballkani sot jetojne dhe veprojne në Zvicer dhe vendet tjera te BE-së.

Kur dy shqiptare perfaqesojne tre shtete me zemër e me flamur në Eurovision (Shqiperia, Zvicra dhe Kosova)..Urime shqipe urime schwaiz! Falë votës shqiptare në diaspore dy shqiptaret Anxhela Peristeri dhe Gjon Muharremaj (zviceran) shkuan ne finalen e Eurovisionit, ka shjkruar gazeta zvicerane ne ship Le Canton27.ch

Të dy artistët i dhuruan publikut europian një performancë të shkëlqyer gjatë interpretimit fale prezentimit e ty tyre te shkelqyer edhe votava te diaspores te cilet paten mundesi te votonin përgjat 15 minutave për per Zvicraën kodi-16 dhe për Shqipërine kodi-11.

Vota mund të dërgohen edhe nga shtetet në fuqi të Eurovisionit që futen automatikisht në finale si: Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Spanja, Italia dhe Holanda (si fituese e Eurovisionit të kaluar).

Anxhela Peristeri dhe Gjon Muharremaj emocionoi dhe bëri krenarë gjithë shqiptarët ne ballkan dhe diaspore

Artistja ka prezantuar denjësisht shqiptarët mbrëmjen e sontme në Roterdam, ku u organizua nata e dytë gjysmëfinale.

Anxhela Peristeri (Albania) and Gjon Muharremaj (Switzerland, dad from Kosovo and mom from Tirana) together at the opening ceremony in the Netherlands for the EUROVISION 2021! : albaniaLajm i mirë për Zvicrën. Të enjten, 20 maj 2021, Gjon Muharremaj alias Gjon’s Tears i cili përfaqëson Zvicren në Eurovision Song Contest, u kualifikua në finalen e konkursit. Sipas mendimit të shumë vëzhguesve, Freiburguasi 22-vjeçar dha një nga paraqitjet më të mira të gjysmëfinales. “Faleminderit për mbështetjen tuaj të vazhdueshme. E bëra! Dhe kjo është shumë për shkakun tënd. Plot me përqafime. Nuk i kam fjalët. Faleminderit ”, reagoi këngëtari në Instagram një ditë pas performancës së tij.

Anxhela me këngën “Karma” arriti e para të kualifikohet në finalen e madhe të “Eurovision”, duke bërë që të shpërblehet puna që ka bërë gjithë këtë kohë për këtë paraqitje.

Këngëtari Ardit Çuni, i cili është bashkë me ekipin e Anxhelës në Roterdam, ka publikuar një video emocionuese nga momenti kur e kuptuan se Shqipëria është kualifikuar për finale.

Ndryshe, përveç Anxhelës, në këtë mbrëmje në finale kaloi edhe Gjon Muharremaj, i cili përfaqëson Zvicrën në festival.

Mbrëmja finale e “Eurovision 2021”, mbahet të shtunën (22 maj)Shqiptarët pushtojnë skenën e Eurovisionit, Anxhela Peristeri dhe Gjon Muharremaj e prekin finalen - Bota Sot

Derniers articles