12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Gazeta franceze: Lideri Albin Kurti fitues i zgjedhjeve të 14 shkurtit!

Paris, 2 shkurt -Në Kosovë, rrinë në rrotat e ndryshimit Albin Kurti, udhëheqësi i partisë opozitare, kryeministër jetëshkurtër i rrëzuar gabimisht në Mars 2020 dhe favorit i madh në sondazhin e 14 Shkurtit sapo është ndaluar nga zgjedhjet nga komisioni zgjedhor. (Albin Kurti, leader du parti d’opposition, éphémère premier ministre abusivement renversé en mars 2020 et très grand favori du scrutin du 14 février vient d’être interdit d’élections par la commission électorale.) ka shrkuar gazeta franceze « La Croix », transmeton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch
 
Deri në fund, rojet e vjetra të korruptuara të veteranëve në Kosovë përpiqen të fusin një amortizues në rrotat e klasës së re politike. Komisioni zgjedhor përjashtoi nga lista e kandidatëve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt, Albin Kurti, themeluesi dhe udhëheqësi i « Vetëvendosjes » (« vetëvendosja »), partia më e madhe e opozitës dhe favoriti i madh në sondazh.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...