9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Gazeta franceze: Lideri Albin Kurti fitues i zgjedhjeve të 14 shkurtit!

Paris, 2 shkurt -Në Kosovë, rrinë në rrotat e ndryshimit Albin Kurti, udhëheqësi i partisë opozitare, kryeministër jetëshkurtër i rrëzuar gabimisht në Mars 2020 dhe favorit i madh në sondazhin e 14 Shkurtit sapo është ndaluar nga zgjedhjet nga komisioni zgjedhor. (Albin Kurti, leader du parti d’opposition, éphémère premier ministre abusivement renversé en mars 2020 et très grand favori du scrutin du 14 février vient d’être interdit d’élections par la commission électorale.) ka shrkuar gazeta franceze « La Croix », transmeton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch
 
Deri në fund, rojet e vjetra të korruptuara të veteranëve në Kosovë përpiqen të fusin një amortizues në rrotat e klasës së re politike. Komisioni zgjedhor përjashtoi nga lista e kandidatëve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt, Albin Kurti, themeluesi dhe udhëheqësi i « Vetëvendosjes » (« vetëvendosja »), partia më e madhe e opozitës dhe favoriti i madh në sondazh.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...