9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Gazeta e Izraelit jep lajmin: Shteti musliman i Kosoves hap ambasaden e vete ne Jeruzalem!

Telaviv, 14 mars -«Ambasada e tretë në Jeruzalem: Kosova përuron ambasadën e parë në Izrael » (שגרירות שלישית בירושלים: קוסובו חנכה את הנציגות הראשונה בישרא) edhte ky titulli i gazetes se njohur izraelite (ynet.co.il) e cila jep lajmin e pare per hapjen e ambadades se Kosoves ne Jeruzalem e cila Kosoven e quan « Vend musliman ». Te perkujtojme se Kosoven keshtu e kishte quajtur edhe ish-presidenti amerikan Donald Trump, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas gazetes izraelite «Shteti musliman, i cili vendosi marrëdhënie me Izraelin përmes zoom (המדינה המוסלמית שכוננה יחסים עם ישראל דרך הזום, פתחה את שערי הנציגות הראשונה) hapi dyert e misionit të parë në vend – pasi bisedimet filluan pas një marrëveshje ekonomike me Serbinë. Ambasadorja e parë e yhtetit musliman ka thene Ines Demiri: « Nderi më i madh i jetës sime, një moment krenar dhe historik », transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pasi marrëdhëniet me të u vendosën në Zum, Kosova sot (e Diel) hapi ambasadën e saj në rrugën Keren Hayesod në Jeruzalem dhe u bashkua me Shtetet e Bashkuara dhe Guatemalën, të cilat hapën zyrat në kryeqytet. Ambasada do të drejtohet nga diplomatja Ines Demiri, e cili kohët e fundit mbërriti në Izrael.

Gazeta ne fjale nuk flet se kur do te hapet ambasada e Izraelit ne Kosove?!

Demiri shkroi në Twitter në llogarinë e saj në Twitter se ky është « një moment krenar dhe historik për marrëdhëniet midis dy vendeve. Republika e Kosovës sot hapi zyrtarisht ambasadën e saj në Jeruzalem. Nderi më i madh në jetën time ishte se pata mundësinë të hap ambasadën dhe me krenari përfaqësoj vendin tim në Izrael « , ka shkruar ne fund gazeta izraelite.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...