7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Gazeta e Izraelit jep lajmin: Shteti musliman i Kosoves hap ambasaden e vete ne Jeruzalem!

Telaviv, 14 mars -«Ambasada e tretë në Jeruzalem: Kosova përuron ambasadën e parë në Izrael » (שגרירות שלישית בירושלים: קוסובו חנכה את הנציגות הראשונה בישרא) edhte ky titulli i gazetes se njohur izraelite (ynet.co.il) e cila jep lajmin e pare per hapjen e ambadades se Kosoves ne Jeruzalem e cila Kosoven e quan « Vend musliman ». Te perkujtojme se Kosoven keshtu e kishte quajtur edhe ish-presidenti amerikan Donald Trump, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas gazetes izraelite «Shteti musliman, i cili vendosi marrëdhënie me Izraelin përmes zoom (המדינה המוסלמית שכוננה יחסים עם ישראל דרך הזום, פתחה את שערי הנציגות הראשונה) hapi dyert e misionit të parë në vend – pasi bisedimet filluan pas një marrëveshje ekonomike me Serbinë. Ambasadorja e parë e yhtetit musliman ka thene Ines Demiri: « Nderi më i madh i jetës sime, një moment krenar dhe historik », transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pasi marrëdhëniet me të u vendosën në Zum, Kosova sot (e Diel) hapi ambasadën e saj në rrugën Keren Hayesod në Jeruzalem dhe u bashkua me Shtetet e Bashkuara dhe Guatemalën, të cilat hapën zyrat në kryeqytet. Ambasada do të drejtohet nga diplomatja Ines Demiri, e cili kohët e fundit mbërriti në Izrael.

Gazeta ne fjale nuk flet se kur do te hapet ambasada e Izraelit ne Kosove?!

Demiri shkroi në Twitter në llogarinë e saj në Twitter se ky është « një moment krenar dhe historik për marrëdhëniet midis dy vendeve. Republika e Kosovës sot hapi zyrtarisht ambasadën e saj në Jeruzalem. Nderi më i madh në jetën time ishte se pata mundësinë të hap ambasadën dhe me krenari përfaqësoj vendin tim në Izrael « , ka shkruar ne fund gazeta izraelite.

Derniers articles

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...

Mediat zvicerane dhe evropiane nga Katari: Mesazhe urrejtjeje gjenocidale – Serbët provokojnë Kosovën

“Mesazhe urrejtjeje gjenocidale” – Serbët provokojnë Kosovën me flamuj ngha podrume («Völkermörderische Hassbotschaften» – Serben provozieren den Kosovo mit Garderobenfahne); "Serben provozieren mit Fahne...