1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Mediet botërore tallen me gazetat dhe shkenctarët maqedonas te cilet paskan « zbuluar » një « vrimë të zezë në qendër të Tokës »?!

« Vrima e zezë në qendër të Tokës: si u shfaq një artikull mashtrues në një revistë shkencore « (Trou noir au centre de la Terre : comment un article délirant a été publié dans une revue scientifique ») eshte ky titulli i disa gazetave evropiane qe potallen dsitev te fundit me shkwnctaret dhe mediat e Maqedonose (v) te cilat merren me speklime rreth nje « zbulkimi » shekncor, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Ndoshta nuk e keni ditur, por qendra e Tokës përbëhet nga një vrimë e zezë gjigante « e cila vepron si sistemi më i madh telekomunikues për të lidhur ADN-të, ADN-të e errëta dhe molekulat e ujit në një kolektor me dimensione 4 + N ».

Vrima e zezë në qendër të Tokës: si u shfaq një artikull mashtrues në një revistë shkencore

Ky është titulli i një artikulli të botuar vitin e kaluar nga 13 shkencëtarë në Revistën Maqedonase të Shkencës Mjekësore, një botim shkencor plotësisht zyrtar që boton rregullisht artikuj mbi diabetin, depresionin ose imunologjinë. Artikulli supozohet se është korrigjuar nga një bord editorial, i njohur si vlerësimi i kolegëve.

Mashtrim? Rezultati i një algoritmi të çmendur? Në çdo rast, është e vështirë të besosh tezën ekstravagante të zhvilluar në artikull, e cila sfidon ligjet themelore të fizikës.

Një grup teorish mashtruese

Në veçanti, shpjegohet se ekziston një « ADN e errët » e cila shkëmben « informacion me ADN normale, por është gjithashtu e lidhur me disa nga molekulat e ujit dhe i ndihmon ata të ruajnë informacionin dhe të kenë një memorie ».

Madhësia e kësaj ADN të errët thuhet të jetë « 109 herë më e madhe se bërthama e Tokës dhe brendësia e saj e ngjeshur ».

Duke e ngjeshur këtë objekt të gjatë, del një hapësirë-kohë e lakuar dhe shfaqen veti të caktuara të vrimave të zeza. Kjo strukturë është shkaku kryesor i shfaqjes së temperaturës së lartë të bërthamës [së tokës], fushës magnetike rreth tokës dhe fushës gravitacionale për të lëvizur rreth diellit ”.

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...