5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Gazeta belge: Albin Kurti kundër « Mini-Schengen »-it me sllavët! Nuk duam një « Jugosllavi të katërt » që ka shtypur gjithnjë shqiptaret!

Bernë, 4 nentor –« Ballkani i hapur »: Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duan të heqin kontrollet e tyre kufitare në 2023 (« Open Balkans »: Serbie, Macédoine du Nord et Albanie veulent lever leurs contrôles aux frontières en 2023) me ekt ttiull gazeta e njohur belge La Libre ka shkruar  se ideja e tre protagonisteve për « Open ballkan qe pretendon te tuboj shtete keto kryesisht sllave , jane ide perosnale te disa liderve te ballkan, por jo edhe te qytetareve, q ekundershtohen simdos nga shiptaret (e Koasovës9 te cile tkishin vujatur me vite te tera nen rejgimet serbo-sllave, shkruan gezat zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Udhëheqësit e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë arritën një marrëveshje në Shkup të enjten për të hequr kontrollet kufitare nga viti 2023, të përbashkëta nga tre vendet e Ballkanit Perëndimor.
Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, i cili mori pjesë në samitin me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, kjo marrëveshje duhet të ndihmojë të tre vendet të ecin përpara në rrugën e anëtarësimit në BE. Nuk kemi pse t’i kthejmë shpinën njëri-tjetrit brenda kufijve tanë”, tha Rama. “Sot po fillojmë të bëjmë në rajon atë që do të bëjmë nesër në BE”. Tre udhëheqësit kishin shpresuar se Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina do t’i bashkoheshin marrëveshjes, por të dy vendet nuk pranuan të marrin pjesë.
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti përsëriti të enjten se vendi i tij nuk ishte i gatshëm t’i bashkohej nismës. Në vitin 2020, ai shprehu frikën e tij se Serbia do ta përdorte këtë projekt për të krijuar « një Jugosllavi të katërt », pas Mbretërisë, Republikës Federale Socialiste dhe Republikës Federale. (« Le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, a répété jeudi que son pays ne désirait pas se joindre à l’initiative. En 2020, il avait exprimé ses craintes de voir la Serbie utiliser ce projet pour créer « une quatrième Yougoslavie ») transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Takimi i fundit është një vazhdim i nismës « Mini-Shengen », e nisur në tetor 2019 në Novi Sad (Serbi). Këtë të enjte kjo nismë mori emrin “Ballkani i Hapur”. Në këtë takim të organizuar me dhomat e tregtisë të të tre vendeve morën pjesë disa qindra sipërmarrës. Politikanët nënshkruan gjithashtu një deklaratë synimi për të hapur tregjet e tyre të punës, për të lehtësuar tregtinë trepalëshe dhe për të bashkëpunuar në menaxhimin e krizave.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...