1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gazetari shqiptar nga Gjeneva pritet ne Drenice nga kryetari i Skenderajt Bekim Jashari

Skenderaj, 3 mars  -Gazetari njohur shqiptare ne Gjeneve Nefail Maliqi sot ehste pritur ne Drencie, nga familja heroike Jasharet, simboli i rrezistences, lirise dhe pamvaresise se Kosoves, rrespektivisht nga Bekim Jashari kryetar i Skenderajt te cilen kane biseduar jo vetem per rolin dhe kontributin e familjes se jashareve nga roberia dheri tek liria dhe pamaversia per te cilen u sakrifikuan, por edhe per situaten aktuale ne Kosove, per fitoren e liderit kombetar Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, per dialogun mes Kosoves dhe Serbise si dhe injorimin e Lugines se Presheves ne kete proces, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Lidhur me Luginen e Presheves z.Jashari ka thene se ”lideret e Kosoves as qeverite e deritanihsme skane qene serioze me ta, dhe me ket pjese te trungut shqiptare eshte bere fushate qofte parazgjedhore por edhe karrieriste..”
Gazetari yne nga Gjeneva Nefail Maliqi ne Drenice ka takuar edhe autoren e flamurit gjigant te Kosoves qe theu rekordin e Guinness Madame Arbnora Fejza Idrizi te cilet kane shperblyen me nje mirenjohje per kontributin profesional si gazetar ne avancimin e proceseve demokratike dhe sensibilizimin e ceshtjes se Kosoves dhe asaj mbare shqiptare ne arenen nderkomvetare,
”Drenice falemnderit per mikpritjen, muhabet, per dreken buke, krip e zemer!..” , ka shkruar ne fund kolegu Nefail Maliqi ne fb e tij rreth kesaj vizite ne Drenicen legjendareMay be an image of one or more people, people standing and text that says 'LIRIME ARE Adem Jashari'

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...