7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Gazetari shqiptar nga Gjeneva pritet ne Drenice nga kryetari i Skenderajt Bekim Jashari

Skenderaj, 3 mars  -Gazetari njohur shqiptare ne Gjeneve Nefail Maliqi sot ehste pritur ne Drencie, nga familja heroike Jasharet, simboli i rrezistences, lirise dhe pamvaresise se Kosoves, rrespektivisht nga Bekim Jashari kryetar i Skenderajt te cilen kane biseduar jo vetem per rolin dhe kontributin e familjes se jashareve nga roberia dheri tek liria dhe pamaversia per te cilen u sakrifikuan, por edhe per situaten aktuale ne Kosove, per fitoren e liderit kombetar Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, per dialogun mes Kosoves dhe Serbise si dhe injorimin e Lugines se Presheves ne kete proces, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Lidhur me Luginen e Presheves z.Jashari ka thene se ”lideret e Kosoves as qeverite e deritanihsme skane qene serioze me ta, dhe me ket pjese te trungut shqiptare eshte bere fushate qofte parazgjedhore por edhe karrieriste..”
Gazetari yne nga Gjeneva Nefail Maliqi ne Drenice ka takuar edhe autoren e flamurit gjigant te Kosoves qe theu rekordin e Guinness Madame Arbnora Fejza Idrizi te cilet kane shperblyen me nje mirenjohje per kontributin profesional si gazetar ne avancimin e proceseve demokratike dhe sensibilizimin e ceshtjes se Kosoves dhe asaj mbare shqiptare ne arenen nderkomvetare,
”Drenice falemnderit per mikpritjen, muhabet, per dreken buke, krip e zemer!..” , ka shkruar ne fund kolegu Nefail Maliqi ne fb e tij rreth kesaj vizite ne Drenicen legjendareMay be an image of one or more people, people standing and text that says 'LIRIME ARE Adem Jashari'

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...