18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Futbollisti serb në Zvicër refuzonë te mbajë ngjyrat e « ylberit », kurse për shqiptaret ska problem!

Pse, kush po i imponon ngjyrat e ylberit t’i mbajne futbollistet zviceran dhe boterorë, eshte biznes, reklame apo dicka tjeter..!?

Bernë, 22 shtator -Një fashë është aktualisht një temë bisede. Disa kombëtare duan të japin « shembull » në Katar në Kupën e Botës. Por jo të gjitha. Yjet e Botërorit të Katarit 20 nëntor deri më 18 dhjetor do te mbajne shiritin shumengjyresh te « ylberit ». Pse dhe kush po i imponon ngjyrat e ylberit t’i mbajne futbollistet zviceran dhe boterorë, po debatohet se eshte biznes, reklame apo dicka tjeter, mbetet te shifet..!? shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbët nuk duan të mbajnë « shiritin e zemrës » ne Katar, apo siq njihet si shirit me ngjyra te « yleberit ». Granit Xhaka do t’i bartë

Një zemër me ngjyra të ndezura. Përveç kësaj, mbishkrimi « Një dashuri ». Kështu duket shiriti special i kapitenit, me të cilin yjet e Botërorit të Katarit (20 nëntor deri më 18 dhjetor) duan të japin shembull kundër diskriminimit dhe diversitetit. Sa e sa femije sot vdesin per buke, sa te tjere jane te diskriminuar nga gjuha, raca ne bote. Pra bota duhet t’i jap perparesi diskminimeve qe rrezikojne mijera jeta te njerezve. Eshtew e drejte e futbollisteve shqiptare dhe cilit do tjeter ne Zvicer apo kudoqofshin ata te luftojne diskrminimin apo te solidarizohen me dicka. Futbollisti serb në Zvicër refuzonë te mbajë ngjyrat e “ylberit”, kurse për shqiptaret ska problem! Xhaka lufton diskrminimin. Ky Xhaka jone s’do ishte keq nese do ta luftonte edhe diskriminimin e shqiptareve ne serbi (Luginen e Presheves) ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Granit Xhaka sipas gazetes zvicerane Blick, do t’i bartë. Në shkretëtirë me simbolin e ylberit do të rreshtohen edhe kapitenët e Anglisë, Holandës, Gjermanisë, Belgjikës, Francës dhe Danimarkës. “Veshja e kësaj fashë dërgon një mesazh të qartë për botën”, tha Harry Kane i Anglisë. Dhe Xhaka thotë: “Si ekip, ne mbrojmë tolerancën, respektin dhe solidaritetin. Ne duam t’u kujtojmë të gjithëve se të gjithë jemi të barabartë dhe duam të trajtohemi në mënyrë të barabartë. », trsnmston gazta zvicerane Le Canton27.ch

Serbi Tadiç refuzon ngjyrat e « ylberit » 
Por jo të gjithë duan ta vendosin këtë shenjë. Kroacia, Polonia, Portugalia, Serbia dhe Spanja ende nuk e kanë shpallur synimin e tyre për të marrë pjesë në fushatë. Serbët me kapiten Dushan Tadiq madje refuzojnë të mbajnë shiritin One Love. Kështu shkruan ndër të tjera gazeta serbe “Blic”. Tadiç gjithashtu nuk dëshiron një shirit me ngjyrat e Ukrainës – si ato që do të mbajë Robert Lewandowski i Polonisë në Katar, për shembull.

Tadiç shkaktoi një tundje koke në Holandë në pranverë. Në mars, kapitenët e të gjitha skuadrave të Eredivisie mbanin një shirit blu dhe të verdhë në shenjë solidariteti me Ukrainën. Vetëm kapiteni i Ajax Tadiç hoqi dorë – me sa duket sepse ai kishte veshur tashmë një byzylyk të tillë ditë më parë.

Derniers articles

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...

Ministrja Rozeta Hajdari priti nje delegacion nga Zvicra

Prishtinë, 4 tetor -Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, së bashku me kolegët nga kabineti i saj, pritën në takim delegacionin e...

Ish-presidenti Pacolli: Nuk jam në kërkim të pushtetit politik e as karrieres apo luksit, meqe te gjitha i kam kaluar. Por nga Kosova kerkoj…

Bernë, 5 tetor -Ish-presidenti i Kosovës, njëhersh élider i AKR-së z.Behgjet Pacolli në një postim të tij në Facebook ka shkruar se nuk është...