22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Shqiptari nga Kosova furet në Francë, pasi refuzoi të hypte në aeroplanin për Prishtinë

Bordeaux, 15 dhjetor -Një burrë nga Kosova eshte vetëvar sot në burgjet e gjykatës (podrum) së Bordeaux edhe pse viktima ishte gati të deportohej në vendin e origjinës. Ngjarja tragjike ka ndodhur me 15 dhjetor te ketij viti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27., duke ju referuar burimeve te policise franceze.

Kosovari  41-vjeçar u gjet i varur në burgjet e gjykatës. Viktima ishte me origjine nga Kosovare, thuhet se ka “kryer vetëvrasje”, i cili kishte refuzuar  të riatdhesohej në Kosovën e tij. Dy ditë më parë, burri kishte refuzuar të hypte në një fluturim me aeroplan drejt Prishtinës. Ai ishte i zhgënjyer me Kosoven e viteve te fundit i cili e kishte lene pesëmbëdhjetë vite më parë. Mesohet se 15 anetare te fmaljes ju kishin vrare atij gjate luftes.

Një jetë e thyer

Me të mbërritur në Francë me vëllain e tij për t’i shpëtuar luftës në Jugosllavi, kosovari nuk arriti kurrë të integrohet, thotë avokati i tij i caktuar nga gjykata edhe pse e fliste mirë frëngjishten. Përballë dështimit të shërbimeve në fjalë, pasi brenda gjykatës mund të ketë ndodhur një vetëvrasje, u sekuestrua Inspektorati i Përgjithshëm i Policisë Kombëtare (IGPN) për hetim të brendshëm.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...