18.1 C
Berne
lundi 15/04/2024

Shqiptari nga Kosova furet në Francë, pasi refuzoi të hypte në aeroplanin për Prishtinë

Bordeaux, 15 dhjetor -Një burrë nga Kosova eshte vetëvar sot në burgjet e gjykatës (podrum) së Bordeaux edhe pse viktima ishte gati të deportohej në vendin e origjinës. Ngjarja tragjike ka ndodhur me 15 dhjetor te ketij viti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27., duke ju referuar burimeve te policise franceze.

Kosovari  41-vjeçar u gjet i varur në burgjet e gjykatës. Viktima ishte me origjine nga Kosovare, thuhet se ka « kryer vetëvrasje », i cili kishte refuzuar  të riatdhesohej në Kosovën e tij. Dy ditë më parë, burri kishte refuzuar të hypte në një fluturim me aeroplan drejt Prishtinës. Ai ishte i zhgënjyer me Kosoven e viteve te fundit i cili e kishte lene pesëmbëdhjetë vite më parë. Mesohet se 15 anetare te fmaljes ju kishin vrare atij gjate luftes.

Një jetë e thyer

Me të mbërritur në Francë me vëllain e tij për t’i shpëtuar luftës në Jugosllavi, kosovari nuk arriti kurrë të integrohet, thotë avokati i tij i caktuar nga gjykata edhe pse e fliste mirë frëngjishten. Përballë dështimit të shërbimeve në fjalë, pasi brenda gjykatës mund të ketë ndodhur një vetëvrasje, u sekuestrua Inspektorati i Përgjithshëm i Policisë Kombëtare (IGPN) për hetim të brendshëm.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...