1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Frankfurter Allgemeine Zeitung: A do të përfitojë Kosova nga përjashtimi i Rusisë?

Bernë, 24 prill -A do të përfitojë Kosova nga përjashtimi i Rusisë? (Profitiert Kosovo vom Ausschluss Russlands?) me kete titulll gazeta e njohur gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung eshte marrur me mundesine qe Kosova te behet anetare e Keshllit Evropain, te cilen me vite te tera e kishte bllokuar diktatori rus Putin, shkruan gezeta zvicerane Le Canton27.ch

Pas përjashtimit të Rusisë nga Këshilli i Evropës, shanset për të pranuar një aplikant tjetër rriten. A do të anëtarësohet së shpejti Kosova?

Këshilli i Evropës mund të ketë së shpejti një anëtar të ri. Sipas informacioneve të F.A.Z. Nga Prishtina, qeveria e Kosovës po planifikon të fillojë aplikimin për anëtarësim pas zgjedhjeve në Francë, ndoshta në maj. Kjo mund të bëjë që Kosova të pranohet që në vitin 2023.

Perspektivat vlerësohen të mira në kryeqytetin kosovar, sepse përjashtimi i Rusisë do të thotë se aleati më i rëndësishëm i Serbisë ka dalë nga Këshilli i Evropës. Prandaj, një fushatë e suksesshme e Beogradit kundër përfshirjes së ish-krahinës së tij në shoqatën më të vjetër të demokracive evropiane është më pak premtuese. Ndryshe nga Kombet e Bashkuara, ku Rusia, si fuqi e vetos në Këshillin e Sigurimit, bllokon pranimin e Kosovës, apo në BE, ku unanimiteti është kushti i mëparshëm për pranimin e anëtarëve të rinj, një aplikant vetëm në Këshillin e Evropës. duhet një shumicë prej dy të tretash për t’u pranuar.

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...