12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Francezi me biciklete nga Parisi ne Presheve pyeti: Monsieur ku jam, në Kosovë a n’Shipni, në hart po ma qet Serbi, por ketu asnjë fjalë se degjova serbisht?!.

Presheve, 14 maj -Herën e fundit kur tedaktori ingazetes zvicerane Le Canton27.ishte ne nje vizite zyrtare ne Lugine, rrugës se maleve te karadakut kidhte takuar një francez i cili kishte marrur boten n’sy me biciklete, nga Parisi ne Presheve

“Me tha se quhet Jean-Paul, ishte nga Lioni i Frances. Ai kishte vendosur te zbulonte, te njihte me mire disa vende te ballkanit, jo me veture as me avion, por me biciklete. Pas gati 2.300 km udhetim me biciklete (16 dite) kishte arrite ne Shqiperi, ku kishte qëndruar tri dite i cili pat fjale te mira…” rrefen gazetari.

Nga aty ai permes Kosoves, kishte kaluar ne Presheve permes pikes kufitre ne Mucibabe.

Isha me makine, nje njeri me biciklete qe pas kishte flamurin e Frances, pasi me beri me dore, meqe ishte turist u ndala per ta degjuar cfare halli ka. Me të i nderruam disa llafe, bile i erdhi mire që flisja gjuhën e tij i cili me tha se “po me duket se jam në mes Parisit”

Me tha jam hutuar dicka, qe as vete sjam kah e di ku jam? Dua te shkoje ne Serbi? A me tregon kah i bie rruga, te nalt a te poshte? Une i thash as te nalt as te poshte! I thash shkurt, mon cher amie, nëse kërkon Serbine ku flitet serbisht, shko te poshte andej udhes frengit se qektu pari flitet shqip!

Ai ma ktheu: Po e vërejta, qashtu ishte, se unë sa kalova kufirin Kosove-Serbi policia andej e këndej me folën shqip. Sdi pse e kishin vurë at kufi atje lart. Prandaj ende jam i hutuar se a kalova kufirin Kosovë-Shqiperi apo Kosove-Serbi edhe pse nuk degjova askund nje fjalë serbisht! Très bizarre!

Më në fund i thash duke qeshur “au revoir” Monsieur Jean Paul dhe ruaje flamurin, se po ta han arushat

Derniers articles

Gazetat e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë konference...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...