11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Forumi Ekonomik Botëror: Activiste të klimës në protesta në Davos

Davos, 16 janar -Rreth 300 njerëz nga Rinia Socialiste dhe shoqata Strike WEF u mblodhën në qytetin Grisons për të kërkuar një taksë që synon ultra të pasurit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pankartat dhe bilbilat pushtuan qendrën e Davos, Zvicër, të dielën, ku hapet Forumi Ekonomik Botëror.

Në mesin e demonstruesve, aktivistë të klimës që erdhën për të kërkuar llogari nga ultra të pasurit të akuzuar se nuk u japin zgjidhje problemeve aktuale, në krye të të cilave janë ndryshimet klimatike.

I krijuar në vitin 1971, Forumi Ekonomik Botëror mbledh çdo vit liderë biznesi, biznesmenë, liderë politikë, intelektualë për të diskutuar mbi sfidat e globalizimit.

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....