15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Forumi Ekonomik Botëror: Activiste të klimës në protesta në Davos

Davos, 16 janar -Rreth 300 njerëz nga Rinia Socialiste dhe shoqata Strike WEF u mblodhën në qytetin Grisons për të kërkuar një taksë që synon ultra të pasurit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pankartat dhe bilbilat pushtuan qendrën e Davos, Zvicër, të dielën, ku hapet Forumi Ekonomik Botëror.

Në mesin e demonstruesve, aktivistë të klimës që erdhën për të kërkuar llogari nga ultra të pasurit të akuzuar se nuk u japin zgjidhje problemeve aktuale, në krye të të cilave janë ndryshimet klimatike.

I krijuar në vitin 1971, Forumi Ekonomik Botëror mbledh çdo vit liderë biznesi, biznesmenë, liderë politikë, intelektualë për të diskutuar mbi sfidat e globalizimit.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...